Tüp bebek, normal şekilde çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları bir yöntemdir. Üreme sistemindeki sağlıklı çalışma aksaklıklarından dolayı bunların giderilmesi işlemi ile tüp bebek tedavisi sonucu sağlıklı çocuklar dünyaya gelmektedir. Bu amaç doğrultusunda sağlanan tedavi sistemi gün geçtikçe başarı ile sonuçlanarak bireylerin çocuk sahibi olmalarını sağlamaktadır. Yumurtalık ve spermlerin laboratuar ortamında bir araya getirilmesi ile oluşturan yöntemdir. Bu işlem ile döllenme dış ortamda uzman ekipler tarafından sağlanmaktadır. Son zamanlarda en çok tercih edilen ve tamamına yakın olumlu sonuçlanan tüp bebek yöntemi birçok kişi tarafından önerilmektedir. Her iki tüpünde tıkalı olduğu durumlarda, sperm ile ilgili problemlerde, sperm sayısının az olması halinde, kadının yaş durumunun ileri olması sonucunda tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen bireylerde bu yöntem kullanılır. Bilinmesi gereken diğer bir husus ise tüp bebek tedavisi sonrasında gebeliğin oluşmasıyla birlikte annede sağlıklı bir rahmin olması gerekmektedir. Bebek gelişimi için rahmin sağlıklı olması şarttır.

Tedavi öncesinde bireylere uygulanan testler sayesinde tüp bebek yöntemi için uygun koşullar olup olmadığı, tedavinin başarılı sonuçlanabilirliği test edilmektedir.

Tüp Bebek Başvurusu İçin Gerekli Ön Şartlar

Çiftlerin düzenli cinsel hayatları sonucu bir yılı aşkın sürede çocuk sahibi olamamaları üreme sisteminde kadın ya da erkek de bir problemin olduğu sinyalini vermektedir. Kısırlık gibi üreme problemleri sonucunda doktora başvuran hastalarda yapılan değerlendirme ile uygun tedavi şekilleri belirlenebilmektedir. Bunların dışında ciddi olan kısırlık vakalarında ise yardımcı üreme kanal sistemleri kullanılmaktadır.

  • Nedeni bilinmeyen kısırlık
  • Polikistik over sendromu ve yumurtlama sıkıntısı
  • Servikal faktör
  • Açıklanamayan kısırlık
  • Tüplerin tıkalı olması
  • Erkek üreme sisteminde yumurtlamayı sağlayacak hücrelerin olmaması yada şekil bozukluğu
  • Aşılama tedavisinin olumsuz olması gibi durumlarda tüp bebek yöntemleri denenmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Uygulanamama Alanları

Anne adayının daha önce yumurtalarının her ikisinin de alınmış olma durumunda tüp bebek yöntemi ne yazık ki uygulanamamaktadır. Yeterli hormon üretilmemesi çocuk sahibi olmayı imkansız hale getirmektedir.

Tüp bebek tedavi yöntemi değişiklikleri de kadın ve erkeğe göre farklılıklar göstermektedir. Kadınlardaki rahim yollarının tıkalı olması, yumurtlama fonksiyonlarının bozukluğu gibi durumlar tüp bebek tedavisinin uygulama alanına girmektedir.

Erkeklerde, sperm sayısının azlığı, sperm hareketlerinin azlığı yada hiç olmaması yada şekil bozuklukları bulunan kişilerde tüp bebek uygulaması yapılmaktadır. Bazı hasta gruplarında hem kadın hem erkekte problem bulunması sonucunda da tüp bebek yöntemi uygulanabilmektedir. Bunun için sadece tek taraf da değil iki tarafta da sıkıntı olması tüp bebeğe engel değildir.  Açıklanamayan kısırlık olarak bilinen çiftlerin her ikisinde de görülen üreme bozukluğu tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilmelerini sağlamaktadır. Yumurtlama tedavileri ile aşılama sonucu hamile kalamayan kişilere de tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak isteyen kişilerin üreme sisteminde sorun saptanması gerekmektedir. Tüp bebek yöntemi bazen uzun süren bir evre haline de gelebilmektedir. Sağlıklı ve kesin sonuçlar almak için ise iyi ve araştırılmış bir doktora başvuru yaparak bilgi almak sağlığınız ve tüp bebek seçeneğiniz için iyi olacaktır. Tüp bebek hangi durumlarda yapılabilir? uygun koşullar nelerdir? gibi sorular ve net cevaplar alabilmeniz için probleminizin kaynağının bilinmesi tedavi aşaması için en sağlıklı koşuldur. Günümüzde yaygınlığını koruyan ve çok kişi tarafından tercih edilen tüp bebek tedavisi her geçen gün uzman ekipler tarafından gelişim göstererek birçok anne ve baba adayının yüzlerini güldürmüştür.