Tüp bebek doğal yollar ile bebek sahibi olamayan anne ve baba adaylarının bebek sahibi olmak için başvurdukları yardımcı üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olamayan çiftler destek alarak bebek sahibi olabilirler. Tüp bebek tedavisi uzun bir süreden beri kullanılan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle tüp bebek merkezleri ve hastanelerin tüp bebek ünitelerinin sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Tüp bebek tedavisi uzun ve maliyetli bir süreçtir. Tüp bebek tedavisine başvuran çiftler genel anlamda maddi ve manevi olarak yıpranmaktadırlar.

Tüp Bebek Tedavisi Pahalı Bir Tedavi Midir?

Tüp bebek tedavisi başvurmuş olduğunuz tüp bebek merkezinin kalitesi ve şartlarına göre farklılık göstermektedir. Tüp bebek merkezi tedavi için tüm son teknoloji ile yapılmış aletlere sahip, ekip işinde uzman, merkezin düzeni ve temizliği iyi bir derece de ve merkezin kendi laboratuarı bulunuyorsa genellikle pahalı bir tedavi alırsınız. Bunun yanında tüm tedavi sürecinde almış olduğunuz hizmet kaliteli, almış olduğunuz tedavinin sonucu başarılı ve sağlıklı bir bebek sahibi olduysanız tedavi ücretini pahalı olarak düşünmezsiniz.

Tüp bebek tedavisinin sonucu negatif olursa zaman kaybetmeden ikinci bir tedaviye başlamanız maddi açıdan sizin için daha avantajlı olacaktır. Ayrıca ilk tüp bebek denemeniz de oluşturulan embriyoları bir sonraki tedavide kullanmak üzere dondurursanız tüp bebek tedavisinin maliyetini ve kaybedeceğiniz zamanı yarıya indirmiş olursunuz. Tüp bebek denemeniz başarısız olur ise farklı yöntemler denemeniz sizin için daha zor ve maliyetli olacaktır. Kaliteli ve iyi bir hizmet almak için tüp bebek merkezinin seçiminde dikkat etmelisiniz. Tüp bebek tedavisi tüp bebek merkezinin fiyat politikasına göre düzenlenir. Bu nedenle tüp bebek merkezini seçerken özen göstermelisiniz.

Tüp Bebek Fiyatları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

1-     Tüp bebek tedavisinin fiyatlandırması tüp bebek merkezinin fiyat politikasına göre değişiklik göstermektedir.

2-     Yaşadığınız şehir ve tüp bebek merkezinin donanımı da tüp bebek tedavi fiyatlarını değiştirmektedir.

3-     Tüp bebek tedavisinde yumurta uyarma ve toplama gibi işlem için kullanılan ilaçlar pahalı olduğu için tedavi ücreti genel anlamda fazladır.

4-     Anne adayının yumurta rezervleri kaliteli ve fazla ise kullanılacak olan ilaçların maliyeti 1000 lira civarı olur.

5-     Tedavi olduğunuz tüp bebek merkezi SGK ile anlaşmalı ise raporu olan hastaların tüp bebek fiyatları 2500- 3500 TL arasında değişiklik gösterebilir. Devletin sahip olduğu hastanelerde SGK raporuna sahip tüp bebek hastaları ilaç dahil 2500 TL ye tedavi olabilirler. Ayrıca ilaç hariç özel hastanelerde yine aynı hizmeti alabilirler.

6-     Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar dış ülkelerden geldiği için dolar ve euronun değerine göre fiyatlandırılmaktadır.

7-     Tüp bebek tedavisinde metropol olan kentler Anadolu’daki kentlere göre 2000 lira daha pahalıdır.

8-     İlk tüp bebek denemenizde oluşturulan embriyoları dondurarak bir sonraki tüp bebek denemenizde kullanabilirsiniz. Bu sayede hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz.

9-     Tüp bebek tedavisinde genetik tarama yaptırarak oluşturulan embiriyoların sağlıklı ve kaliteli olanları tercih ederseniz tüp bebek tedavinsinin başarı oranını artırmış olursunuz. Bu sayede tekrar tüp bebek denemesine gerek kalmayabilir.

Tüp Bebek Merkezini Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Tüp bebek tedavi merkezini seçerken merkezin kullanılacak aletlere ve gerekli teknolojiye sahip olması gerekir. Tedaviyi yapan ekibin işinde uzman deneyimli kişiler olması gerekir. Tüp bebek tedavisinde fiyatlar her merkeze göre değişiklik gösterir tüp bebek tedavisine başlamadan önce tüp bebek merkezi ile ilgili detaylı bir araştırma yaparak fiyat değerlendirmesi yapmaya özen gösteriniz.