Korunmasız 1 senelik ilişkiye rağmen gebe kalınamaması durumu kısırlık olarak tanımlanır. Bu durumda kadın ve erkeğin ayrı ayrı yaşanabilecek sorunları gelişen teknoloji ile birlikte araştırılır ve sorun giderilmeye çalışılarak çeşitli alternatif üreme yöntemleri ile tedavi aşamalarına geçilir. Bu tedavi biçimlerinden biri de tüp bebektir.

Tüp bebek tedavisinde ilk aşama tüp bebek uzmanı ve çift arasındaki ön görüşmedir. Ön görüşme esnasında kadının ve erkeğin daha önce yapılmış testleri, varsa ameliyatları en ince ayrıntısına kadar öğrenilir. Daha sonra yapılan muayenelerle tedavi başlatılır. Tüp bebek tedavisinde kadının yaşı, yumurtalık rezervi, geçirdiği ameliyatlar, hormon seviyeleri ve varsa daha önceki denemeleri son derece etkilidir. İkinci aşama kadına yumurta geliştirme aşamasıdır. Bu adet döneminin 2.ya da 3. günü başlanır. Jinekolojik bir muayene ile yumurta rezervi kontrol edilir. Ve rahimde bir sıkıntı olup olmadığı kontrolünden sonra yumurta gelişimi için iğne şeklinde hormon uygulamaları başlatılır. Bu dozlar kadının yaşı ve hormon seviyeleri ile alakalı bir şekilde tüp bebek uzmanı tarafından düzenlenir. İğneler anne adayı tarafından rahatlıkla yapılabilen iğnelerdir. Hormon alımı başladıktan sonra kontroller de aynı zamanda başlar. Çünkü yumurta gelişiminin takibi bu noktada çok önemlidir. Yumurtaların 17 mm ulaşması hedeftir en az 3 tanesi bu hedefe ulaştığında çatlatma iğnesi uygulanarak yumurta toplama işlemi için hazırlık aşamasına geçilmiş olunur. Bu noktada çatlatma iğnesinin yapılış saati son derece önemlidir.

  1. aşama artık olgunlaşmış yumurtaların toplanması işlemidir. Bu işlem hassas bir işlem olduğundan genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede yumurtalar toplanır. Ve hasta dinlendirilmeye yollanır. Kadına bu işlem yapılırken erkekten de sperm örneği alınır. Artık sırada laboratuar ortamında döllenmenin sağlanması vardır. Yumurta hücresi ve sperm hücresi birleştirilerek döllenme sağlanır. Döllenmiş yumurta embriyodur. Döllenen embriyoların embriyolog tarafından gerekli takibi sonrasında içlerinden en kalitelisi seçilerek 2.ila 5. gün aralığında kadın rahmine transferi için gün belirlenir.

Adım Adım Tüp Bebek 

Tüp bebek tedavisinde en önemli aşama çiftin konu hakkında en detaylısından bilgi sahibi olmasıdır. Olumlu olumsuz her detay bilinmelidir. Riskleri anlatılmalıdır. Çoğul gebelikler konusunda bilgiler verilmelidir. Dışarıdan alınacak hormon ilaçları riskleri ile anlatılmalıdır. Oluşabilecek başarısızlıklar hakkında bilgiler verilmelidir. Deneme sayısı çift tarafından mutlaka öğrenilmelidir.

Tüp Bebek Tedavisine Başlamadan Önce

Tedavi öncesinde anne adayından sigara içimi varsa bırakılması istenir. Folik asit içimine başlatılır. Düzenli bir yaşam tarzı, kaliteli bir uyku ve dengeli beslenme önerisi gelir. Kullanılması gereken ilaçlar hakkında ilgili doktora net bilgiler verilmelidir.

Gebelik Testi 

Tüp bebek tedavisi 12 günlük bir bekleme süreci sonrasında kandan gebelik testi istenir. Test pozitif ise 2 gün sonra testin yinelenmesi istenir. İki test arasındaki değerler ölçülür. Olması gereken ilk testin 2 katı bir değerle karşılaşmaktır. Bazen bu değer ikinci uygulamada sıfıra düşer bu da kimyasal gebelik olarak nitelendirilir.

  • Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftin tedavi aşamaları hakkında ayrıntılı bilgi olması önemli bir aşamadır.
  • Tüp bebek tedavisi ile alınacak hormonlar yapılacak işlemler olumlu olumsuz her yönü ile anne baba adayına anlatılmalıdır.
  • Tüp bebek tedavisi yolculuğu hem zor, hem stresli ve bir o kadar da maliyetli bir işlemdir.
  • Tüp bebek tedavisine başlayan bir kadının öncelikle anne olma fikrine hazır olması istenir.
  • Tüp bebek tedavisi boyunca yaşam kalitesinden ödün verilmemesi önerilir.

Embriyo transferi ultrason yardımıyla gerçekleştirilir. Anne adayının rahim ağzından embriyolar verilerek işlem sonlandırılır. Genelde ağrısız bir işlem olarak nitelendirilse de bazı hastalarda istenirse anestezi uygulanabilir. Bu işlem sonrasında embriyoların tutunması amaçlı ilaçlar da verilebilir. Transfer sonrasında 12 günlük bir bekleme süreci vardır. Bu süreç sonunda kandan gebelik testi istenerek tüp bebek denemesinin sonucu belirlenir.