Tüp bebek tedavisi doğal yolla gebelik sağlayamayan çiftlerde bir ışık niteliğindedir. Bu tedavi pozitif yönleriyle çok çift için umut ışığı olmakla beraber aynı zamanda da sabır gerektiren ve stresten uzak durulması gereken bir dönemdir. Zira stres ve umutsuzluk duyguların baskısı tüp bebek tedavisinde olumsuz etkileri ile özellikle anne adayını etkisi altına almaktadır. Stres başarılı bir gebelik oluşumunda ciddi bir engeldir. Bu dönemde genelde çiftler arasında uyumsuzluklar ve aile baskıları stres nedenleridir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftin bu konudaki tüm detayları bilmesi önemli bir noktadır. Özellikle stres faktöründen ne kadar uzak durulması gerekliliğinin bilincinde olunması kilit noktadır.

Tedavi sürecinde stresi azaltmak için her şeyden önce çiftin birbiriyle uyumlu ve birbirini tamamlayıcı anlayıcı yönde yaklaşımları birincil hedeftir. Genelde tedaviye başlamadan önerilen bir psikolog eşliğinde olmasıdır. Böylelikle çiftin birbirini yaralamasının önüne geçilmeye çalışılır. Tüp bebek tedavisi esnasında anne ya da baba adayının en ufak ayrıntıyı dahi doktoru ile konuşması önemlidir. Bu tedaviye başlamadan önce kesinlikle bu sürece hazır olunmalıdır. Zira sonuç her zaman olumlu sonlanmamaktadır.

Tüp bebek yöntemi özellikle fiziksel olarak kadını zedeleyen yoran bir yöntemdir. Diğer yandan da maddi açıdan yüksek rakamlara gebe olan bir tedavi yoludur. Bütün bu zorluklara rağmen günümüzde bebek sahibi olmak için her detay hesap edilerek bu tedaviye yoğunlaşma sürmektedir. Bütün bu faktörler genelinde elbette ki stres olgusu da doğduğundan bazı durumlarda olumsuz katkısı da maalesef ki olmaktadır. Kadının stresli olması ve özellikle psikolojik açıdan bir dengede olmaması hormonlarını etkiler. Bu da gebe kalmaya çalışan bir kadın için stresin ilk göstergesidir.

  • Tüp bebek tedavisi sırasında akupunktur ya da psikolojik yardım almak stresi yenmede yardımcıdır.
  • Çiftlerin birbirine destek olması stresi yenmede etkilidir.
  • Tüp bebek tedavisi özellikle anne adayı için aldığı hormonlar dolayısı ile aşırı uyarılması sebebi ile zor bir süreçtir.
  • Tüp bebek tedavisi olumlu olumsuz her yanları ile çifte anlatılmalıdır.
  • Stres faktörü kadında hormonları bire bir etkileyen olumsuz bir noktadır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur Farkı 

Tedavi esnasında stresten uzak durmak en önemli noktadır. Fakat yapılan tedavide her aşama özellikle anne adayı için zor olduğundan stres kaçınılmaz olabilmektedir. Bunu atlatabilmek adına akupunktur ya da psikolojik destek almak önerilendir. Tedavi esnasında yaşanılan gerginlik hormonları doğrudan etkilediğinden yumurtlama da dahi sorunlar doğabilmektedir. Bu da tedavinin yarım kalmasına bile sebep olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı İçin Ne Yapılmalı?

Tüp bebek tedavisinde başarılı olabilmek için özellikle kadının stresli olması fizyolojik dengesini otomatikman bozmaktadır. Hormonal dengenin bozulması demek tüp bebek tedavisinde en önemli detay olan yumurta oluşumunun aksaması demektir. Bu dönemde duygusal durum son haddindedir. Bunu engellemek belki mümkün değildir ama aşırı gerginliklerin olmaması adına önlemler alınması bebek isteği olan bir çift için önemli bir adım olacaktır. Bu dönemde başta eş olmak üzere her iki tarafın ailesinin de yaklaşımları anne adayı olan kadın için önem taşımaktadır. Yapılacak en küçük bir baskı bile anne adayı için geri dönülmez bir stres kaynağının oluşumuna nedendir. Büyük umutlarla başlanan bu sürece el birliği ile bir yaklaşım ileri ki dönem için hayallerin gerçekleşmesi yönünde bir mutluluk kaynağı olacaktır.

Tüp bebek tedavisi çifti hem maddi hem manevi olarak yoran bir tedavidir. Bu sebeple amaç olumlu sonuçlar almak olduğundan mümkün olduğunca stresten uzak, psikolojik açıdan rahatlamış olarak ve en önemlisi destek faktörünün asla yok olmadığı bir süreç yaşanması tedavi esnasında aranılan bir detaydır.