Gebelik için en önemli faktörlerden birisi erkeğin sperm sayısıdır. Kadının yumurtalıklarının çalışması kadar önemlidir. Sperm sayısı ne kadar yüksek ve kaliteli olursa doğal yollardan hamile kalma ihtimali de o kadar yüksek olur. Çünkü spermler kadının yumurtalarının döllenmesini sağlar. Bu döllenme içinde spermin kaliteli olması ve döllenmeye yetecek sayıda olması gerekir.

Yeterli sayıda olmayan spermlerin yumurtaların döllenmesini engeller. Sperm sayısının düşük olması hamileliğe tamamen engel değildir. Fakat ne kadar yüksek olursa bu ihtimal daha da artar. Bu durumun görülme olasılığı ise %5lik bir oranı kapsar. Bu durumda yapılması gereken ise gerek doktor muayenesi sonrası uygulanacak ilaç tedavisi ile gerekse doğal besinler sayesinde sperm sayısını arttırmaktır.

Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır?

Sperm sayısını arttırmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Yapılan testler ve muayeneler sonucunda sperm sayısında olan düşme belirlenir. Bunun sonucunda ise gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Doktorlar tarafından uygun görülen ilaçlar ve uygun görülen metotlar uygulanırken aynı zaman da doğal yöntemler ile de bu sayı arttırılabilir. Sperm sayısını arttırmak için yapılması gereken en önemli eylem sperm sayısının düşme nedenini saptamaktır. Bunu belirledikten sonra bu faktörün iyileştirilmesi ya da bu faktörden uzak durulması gerekir. Erkeklerde dar giyinmek sperm sayısının düşmesine neden olduğu için dar giyinmekten uzak durulmalıdır.

Bazı hastalıklar sperm sayısının düşmesine neden olduğu için bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Testislerin inmemiş olması, varikosel, kanal tıkanıklığı gibi hastalıklar sperm sayısını ciddi anlamda düşüren hastalıklardır. Sigara içmek ve alkol almak da sperm sayısını etkilediği için bunlardan uzak durmakta fayda vardır. Yine aynı şekilde aşırı kilo da sperm sayısını düşürdüğü için kilo verilmesi gerekir. Bunların yanı sıra beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Ne kadar sağlıklı beslenilirse o kadar kaliteli ve yüksek sayıda spermlere sahip olunur.

Sperm Arttıran Doğal Besinler Nelerdir?

Doğa, insan sağlığı için tam bir mucize deposudur. Birçok doğal besin hastalıkların iyileşmesine ve insanların daha kaliteli bir yaşam sürmesine neden olur. Aynı şekilde sperm sayısını ve kalitesini arttırmak için de doğa da muhteşem besinler bulunmaktadır. Bu besinler şu şekildedir;

 • Domates
 • Nar
 • Kabak Çekirdeği
 • Ceviz
 • Yaban mersini
 • Bitter Çikolata
 • Ispanak
 • Muz
 • İstiridye
 • Havuç
 • Mantar
 • Somon
 • Kırmızı Et

Sperm Sayısını Arttıran Doğal Besinler Nasıl Tüketilir?

Sperm sayısını arttıran doğal besinler farklı şekillerde tüketilebilir. Domatesi salatalarda, yemeklerde, ya da direk olarak tüketebilirsiniz. Domates üretkenlik için oldukça faydalı bir besindir. Aynı zamanda domates gibi kırmızı olan diğer sebze ve meyvelerde bu konuda yardımcı olabilir. Narı da direk yada meyve salatalarında tüketebileceğiniz gibi nar suyu olarak da tüketebilirsiniz. Nar oldukça etkili bir antioksidan olması nedeni ile libidoyu ciddi anlamda yükseltir. Kabak çekirdeği ve ceviz gibi kuruyemişleri de bol miktarda tüketmek gerekir. İçerisinde bulunan vitaminler sperm sayısını ve kalitesini arttırmaktadır.

Bitter çikolata da içinde bulunan amino asit sayesinde orgazmı destekler ve cinsel arzuyu arttırır. Spermler için çok önemli bir besindir. Sperm sorunu yaşayan erkeklerin mutlaka bol bol tüketmesi gerekir. Ispanak oldukça güçlü bir folik asit kaynağı olduğu için bu durumlarda tüketilmesi gereken bir sebzedir. İster yemeklerde ister yeşil olarak tüketebilirsiniz. Çünkü folik asit sperm sayısı üzerinde oldukça etkilidir. Muz ve havuç da içinde bulunan vitaminler sayesinde sperm üretimini arttırmaktadır. Deniz ürünleri ve kırmızı et tüketimi de arttırılmalıdır. Bu besinleri ister fırında ister ızgara da tüketebilirsiniz.