Sperm; erkeğin üreme hücresidir, sperm hücresi erkeklerde testis denilen organda meydana gelir. Sperm üretimi erkeklerde yaklaşık 13-14 yaşlarında yani ergenlik döneminde başlar. Cinsel ilişki sırasında erkekten dışarı çıkan sperm hücresi miktarı yaklaşık 100-200 milyondur. Fakat hamilelik gerçekleşmesi için yumurtayı bir sperm döllemektedir.

sperm ile ilgili görsel sonucu

Sperm hücresi kafa, gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan meydana gelir. Kafa bölgesinde erkeğin kalıtım niteliklerini taşıyan yani genetik özellikler gösteren 23 adet kromozom bulunmaktadır. Bu kromozomlar X ve Y kromozomu olarak ikiye ayrılır. Doğacak bebeğin cinsiyetini de bu kromozomlardan biri belirler. Halk arasında bebeğin cinsiyetinin ne kadar dişi yani annenin belirlediği söylense de bu yanlıştır. X kromozomu bebeğin kız olduğunu, Y kromozomu ise bebeğin erkek olduğunu belirleyen kromozomdur. Gövde bölümü ise hareket için gerekli enerjiyi sağlar. En sonda bulunan kuyruk kısmı sayesinde sperm dakikada 3 mm kadar hızla ilerler.

Sperm Analizi Nedir?

Sperm analizi, spermiyogram, sperm tahlili ve semen analizi olarak da bilinir. Bu analiz sonucu spermin sayısı, şekli, hareketi, miktarı, pH’ı, lökosit varlığı ve pH’ı gibi durumlar incelenir. Belli zaman dilimlerine ayrılarak incelenen spermin, farklı zamanlardaki hareket kabiliyetine bakılır ve buna göre bir sınıflandırma yapılır.

sperm ile ilgili görsel sonucu

Kısırlık şikayetiyle doktora başvuran çiftlere ilk yapılması gereken test sperm analizidir. Genellikle erkekten kaynaklı sorunlar bu testte ortaya çıkar.. Sperm sayısı ve hareketliliği ne kadar önemli olsa da spermin farklı zaman dilimlerindeki hareketliliği de büyük önem taşır. Aynı erkeğin spermi farklı zaman aralıklarında farklı sonuçlar göstereceğinden birkaç hafta ara ile 2-3 kez sperm analizi yaptırılması önerilir.

 Sperm Analizi Sonucunda Neler Çıkabilir? 

Yapılan “sperm analizi” sonuçlarında karşılaşılan bazı sperm durumları;
Aspermi: Spermin olmaması

  • Oligospermi: Sperm sayısının döllemeye yetmeyecek kadar az olması
  • Azospermi: Spermin bulunmaması
  • Astenospermi: Hareketli sperm sayının az olması
  • Teratozoospermi: Normal düzeydeki spermlerin az olması
  • Nekrospermi: Canlı sperm hücresi olmaması
  • Lökositospermi: Spermde akyuvar hücrelerinin bulunması
  • Hematospermi: Spermde kan hücrelerinin bulunması

Sperm Analizinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Sperm analizinden önce 3-4 gün cinsel ilişki ya da boşalma yaşanmamalıdır. Bu süre uzun tutularsa sperm sayısında yanıltıcı bir sonuç görülebilir. Fakat sperm hareketliliği olduğundan daha az çıkabilir. Yine bu süre çok kısa tutulursa yanıltıcı sonuçlar çıkacaktır. Uygun görülen süre 3-4 gündür.
2- Sperm analizi için örnek verilmeden önce idrar yapılmalı, verilen örnekte idrar ve sperm karıştırılmamalıdır.
3- Sperm analizinden önce mastürbasyon yapılarak sperm verileceğinden el temizliğine oldukça dikkat edilmeli ve mastürbasyon sırasında herhangi bir kayganlaştırıcı madde(vazelin, krem, sabun, kayganlaştırıcılar ve prezervatif) kullanılmamalıdır.

4- Mastürbasyon esnasından çıkan spermlerin hepsi verilen steril kaba akıtılmalıdır. Steril kabın içine spermden başka madde temas etmemelidir.

5- Verilen örnek en fazla 30 dakika bekletilmelidir ve oda sıcaklığında saklanmalıdır.

sperm ile ilgili görsel sonucu

Sperm Analizi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1- Normal miktar 2-6 mL arasındadır.

2- Steril kaba bırakılan spermler önce yoğun kıvamdadır. Bir süre sonra akışkanlık kazanmalıdır eğer kazanmıyorsa hareketlerinde bir sorun var demek olabilir.

3- Sperm bazik yapıdadır ve vajinanın asitli yapısı ile dengelenir. Eğer sperm bazik yapıda değilse bozulma yaşanacaktır ve gebelik şansı düşer.

4- 15 milyondan düşük sperm sayısına düşük sperm sayısı, 10 milyondan düşük sperm sayısına çok düşük sperm sayısı denilir. Bazı durumlarda hiç sperme rastlanamaz.

5- Sperm hareketi, sayısından daha önemlidir. Sperm hücrelerinin %50si ileriye doğru hareket etmelidir.