Tüp bebek uygulaması normal yollarla çocuk sahibi olamayan aileler için uygulanan bilimsel bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde anne yumurtası ile baba spermi laboratuar ortamında tüp içerisinde birleştirilerek embriyo oluşumu sağlanarak, anne karnına enjekte edilen embriyo ile bebek oluşumu sağlanır. İlk tüp bebek çalışmaları 1983 yılında başladı.

Türkiye’de ilk tüp bebek gebeliği Ege Tıp Fakültesi’nde 1987 yılında gerçekleştirildi. Zaman içerisinde gelişen bilimsel teknikler ve yenilikler ile tüp bebek tedavisi gelişerek devam etti. Günümüzde birçok tüp bebek merkezinde tüp bebek tedavisi hizmeti veriliyor. Bebek sahibi olamayan aileler için bir umut ışığı olan tüp bebek tedavisi ile birçok aile bebek sahibi olmaya devam ediyor.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle anne ve baba adayının doğal yollar ile bebek sahibi olamadığının kesin bir tespiti yapılır. Sonrasında anne adayının adetinin 3. gününde tüp bebek tedavisine başlanır. Tüp bebek tedavisi beş aşamada gerçekleştirilir. İlk aşama yumurtalıkların uyarılmasıdır. Anne adayından birden çok verimli yumurta elde edilebilmesi için adetinin 3. gününde yumurtaları geliştiren ilaç kullanımına başlanır. 12 gün boyunca anne adayı doktorun önerdiği ilaçları kullanarak yumurta gelişimi sağlanır. İkinci aşama yumurtaların toplanmasıdır. Rahimde gelişen yumurtalar, yumurta çatlatma iğnesi ile çatlatılır. Sonrasında lokal anestezi ile kısmi uyuşma sağlanır ve 15-20 dakika süren bir operasyon ile anne rahmindeki yumurtalar toplanır. Aynı anda baba adayından sperm örnekleri alınır.

Baba adayında sperm üreme sorunu varsa mikro tese yöntemi ile sperm gelişimi sağlanarak sperm alınır. Üçüncü aşama dölleme aşamasıdır. Anne ve baba adayından alınan yumurta ve spermlerin en kalitelileri tespit edilerek laboratuar ortamında dölleme işlemi gerçekleştirilir. Doğal yöntem ya da mikro enjeksiyon yöntemi ile hücreler döllenir. Embriyolar transfer gününe kadar en iyi şekilde hazırlanır. Dördüncü aşama embriyo transferidir. Laboratuar ortamında oluşturulan embriyo mikro enjeksiyon yöntemi ile anne rahmine transfer edilir. 10 dakika süren transfer işleminde anne hiçbir ağrı ve acı hissetmez. Beşinci aşama embriyonun takibidir. Embriyonun gelişimi ve bebeğin oluşum evresi sürekli doktor tarafından kontrol edilir. 12. günde bebeğin sağlıklı bir şekilde oluşup oluşmadığı belli olur.

Tüp Bebeği SGK Karşılıyor mu?

Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyen aileler maddi olarak bu uygulamayı ödeme olanağına sahip olmayabilir. Bu durumda devletin onlara maddi destek sağlayıp sağlamayacağını merak ederler. SGK belli şartların bulunması halinde yardımcı üreme tedavi yöntemleri için finans sağlanacağını 5510 sayılı kanunun 63. Maddesinde belirtmiştir. SGK’nın tüp bebek uygulamasını karşılaması için şu şartların oluşması gerekir.

  • Ailenin normal yollar ile bebek sahibi olamadığına dair sağlık kurulu raporu olmalıdır.
  • 23 yaşını doldurmuş ve 39 yaşından küçük olmak gerekir.
  • Tüp bebek uygulamasının yapılacağı merkezin SGK ile sözleşmesi olmalıdır.
  • En az beş yıldır sağlık sigortası olması ve son 900 gün prim ödenmiş olmalıdır.
  • Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığının sağlık kurulu raporu ile belirtilmesi şarttır.

Tüp Bebek Uygulaması Nerede Yapılmalıdır

Tüp bebek uygulamasının tüp bebek yöntemi konusunda eğitimli ve uzman bir doktor tarafından tam teşekküllü bir sağlık merkezinde yapılması gerekir. Devletten maddi destek alınabilmesi için SGK ile sözleşmesi olması gerekir. Tüp bebek uygulamasının yapılacağı merkezin tüm tıbbi ve teknik imkânlarının tam ve uygun olması gereklidir. Tüp bebek yöntemi ile anne baba adaylarının umutlarının kırılmaması ve maddi manevi zarar görmemeleri için uzman bir merkezde yapılması doğru olur.