Kadın vücudunda var olan iki yumurtalığın adet döneminde döllenmeye uygun bir yumurta geliştirdiğinde bu gelişimin tamamlanıp kesecikte olgunlaşması durumu normal olandır. Diğer yandan eğer birçok yumurta aynı anda olgunlaşmaya başlarsa bunlar da döllenme başarısı yakalanamaz. Gelişmemiş bu yumurtalar da kist şeklinde görülür ve polikistik over sendromu oluşur. Kadınların nerdeyse %20 si gibi oranlarda yumurtlama problemi yaşanmaktadır. Bunda da en büyük sebep over sendromudur. Eğer kadında düzensiz adet, aşırı tüylenme, kilo normalin üzerinde ise mutlaka tetkik edilmelidir. Polikistik over sendorumun sebebi olarak düşünülen insülin hormonu özellikle kilolu kadınlarda son derece olumsuz etki göstermektedir. Aşırı kilo insülin direncine sebep olduğundan over sendromunun tetikleyici nedenleri arasındadır.

Polikistik Over Sendromu tedavisi için öncelikli olarak hastanın ideal bir kiloya indirilmesi hedef noktadır böylelikle insülin direnci kırılmış olunur. Kilonun normal seviyelere inmesiyle birlikte kadında adet döneminde de düzelmeler başlayacak, yumurtlama problemi ortadan kalkacak hatta gebelik normal yollarla bile olabilecek hale gelecektir. Polikistik Over sendromunda erken tedavinin önemi son derece büyüktür. Zira tedaviye geç kalınması ile birlikte kadında ses kalınlaşmaları, aşırı tüylenmeler, hatta sakal çıkmaya kadar varan durumlar kısacası erkekleşme tablosu ortaya çıkar. Aynı zamanda hipertansiyon, diyabet ve kalp krizi gibi hastalıklara da öncüdür.

Polikistik Over Sendromunda Risk Altında Olanlar

Kadınlar ergenlik çağından itibaren risk altındadır. Bu nedenle beslenme düzeni olsun, dengeli beslenme olsun, hareketlilik olsun önemli detaylardır. Kadında menapozla birlikte başlayan adet düzensizlikleri ile sağlık açısından aksamalar zaten risklerin başlangıcı olarak kabul edildiğinden her zaman önerilen beslenmeye dikkat etmek ve yaşam tarzında hareketsizlikten uzak durmaktır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Over sendromu belirtileri arasında özellikle çocuk sahibi olmak isteyenlerde sebebi bilinmeyen kısırlık tedavisine gereksinimler artar. Çünkü yumurtlama olmamaktadır. Adet kanamalarında düzensizlik, yumurtalık kistleri, obezite, aşırı kıllanma, depresyon halleri diğer belirtilerdir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Over sendromunda tedavi aslında istekler doğrultusunda değişkenlik gösterir. Mesela çocuk sahibi olmak isteyene uygulanan tedavi sonrası normal yolla olmadığı takdirde aşılama ya da tüp bebek tedavisi uygulanır. Diğer hastalık risklerinden korunma amaçlı bir istek söz konusu ise o zaman yaşam tarzında gerekirse radikal değişiklikler yapılmalıdır.

Rahim Kanseri Riski 

Polikistik Over Sendromlu bir kadının rahim kanseri riski taşıması olağan durumlardandır. Adet kanaması olmamak, çocuk doğuramamak ve obezite durumları rahim kanseri riskini arttıran nedenlerdir. Over Sendromlu bir kadının adet olabilmesi için kullandığı ilaçlar bile rahim kanseri riskini azaltıcı niteliktedir. Kadınların rahim ultrasonlarının belli periyotlarda kontrol altında tutulması bu süreç için önemli bir noktadır.

  • Polikistik Over Sendromu ergenlik çağı ile birlikte her kadında görülebilen bir hastalıktır.
  • Polikistik Over Sendromu belirtileri arasında adet düzensizlikleri ve aşırı kıllanma gelir.
  • Over Sendromu erken teşhis edilip tedaviye gidildiğinde çok daha hızlı iyileşme seyreder.
  • Over Sendromu sebebi bilinmeyen kısırlığa sebep olur.
  • Over Sendromu riski altında olmamak için yaşam tarzında radikal değişiklikler olumlu geri dönüş yapacaktır.

Polikistik Over Sendromu teşhisi yapılan kadınlarda yapılan tedavilerde hastalık tamamen hormonal dengelerle ilgili olduğundan adetli iken 3. günü yapılan hormon ölçümleri ile başlanır. FSH ve LH hormonları belirleyici hormonlardır. Bu seviyeler yaşanan durum hakkında aslında net bir bilgi verebilecek düzeydedir. Kadında ekstra kıllanma, ses kalınlaşması ve adet düzensizlikleri de baş gösterince Polikistik Over Sendromu teşhisi onaylanmış olur.

Polikistik Over Sendromu hastalarının psikolojik açıdan kendilerini yüksek motivede tutmaları gerekir. Zira Over Sendromu diyet ve egzersizle ve doktora başvurup tedaviye geçildiği takdirde normal bir yaşama dönmede ve yaşanan sıkıntıların atlatılmasında yeterli olacaktır.