Mini tüp bebek kadının adetinin 3. gününde yapılan ultrason ile tedaviye başlanmış olunur. Bu ultrason incelemesinde kadın rahminde herhangi bir sorun olup olmadığı da öğrenilmiş olunur. Bu tedavide anne adayına iğne verilmez. Yumurta büyümesi izlenmesi için tekrar çağırılır. Doğal büyüyen yumurtanın kontrolü yapılır. 13 mm ulaştığına iğne tedavisine başlanır. Bu iğnelerin amacı doğal büyüyen yumurtaların desteklenmesidir. Tedavi böylelikle sona erer ve anneden bu yumurta anestezi ile alınır. Laboratuar ortamında klasik tüp bebek tedavisi gibi embriyo oluşumu beklenir ve transfer yapılır.

Mini Tüp Bebek Tedavisini Kimler Tercih Etmektedir?

Çok sık tüp bebek tedavisi yapıp da olumsuz sonuçlananlar, anne adayının yumurta kapasitesinin az olması durumlarında, yumurta kalitesinin düşük olmadı durumlarında bu tedavi tercih edilir. Mini tüp bebek tedavisi son deneme olarak adlandırılır. Bir başka sebep de klasik tüp bebek tedavisine göre de ekonomiktir. Çünkü tedavi çok az ilaçla ve iğne ile sonlanmaktadır.

Mini Tüp Bebek Tedavisinin Dezavantajları

 Bu tedavide en önemli dezavantaj gebelikte başarı oranıdır. Çünkü bu tedavide gebelik şansı %8 civarlarındadır oysa buna karşılık klasik tüp bebek tedavisinde başarı oranı %40 civarlarıdır. Bir başka dezavantaj yumurta ve embriyonun gelişimindeki yaşanan sorunlardır. Bu tedavide bir yumurta üzerinden yürütülme sağlandığından kötü kaliteli olması da mümkün olmaktadır.

Tüp bebek tedavileri günümüzde hayli yüksek başarı oranları ile bebek sahibi olmak isteyenler için bir umut kapısı halini almıştır. Genelde iş hayatına devam etmek isteyenler olsun, geç evlilikler ve beraberinde geç çocuk sahibi olmak isteyenler açısından olsun tüp bebek kolaylığı son derece çekici bir hal almıştır. Elbette ki konu tüp bebek olsa da fiziksel açıdan yıpranmalar, psikolojik açıdan etkilenmeler yaşandığından her zaman olumlu haberler alınamamaktadır. Konu tüp bebek olsa da kadın yaş faktörü son derece önemlidir. Mini tüp bebekte ise başarı oranları düşük olduğundan daha çok klasik tüp bebek tercihi daha fazladır. Her ne kadar mini tüp bebekte anne adayının dışarıdan ilaç alması söz konusu olmadığından avantaj gibi görünse de klasik olanı hala başarı oranları sebebi ile birinci sıradadır.

  • Mini tüp bebek tedavisinde daha düşük dozda ilaç kullanılarak tedavi yapılır.
  • Mini tüp bebek tedavisinde düşük doz ilaç uygulaması olduğundan az sayıda yumurta elde edilir. Bu da az embriyo demektir.
  • Klasik tüp bebek tedavisinde 10-15 yumurta şansı elde etmek varken mini tüp bebek tedavisinde 1 en fazla 3 yumurta elde edilir.
  • Embriyo sayısı az olduğundan kaliteli olup olmadığı seçilmeden transfer yapılır.
  • Mini tüp bebek tedavisinde başarı şansı %8 gibi düşük seviyelerdedir.

Tedavide embriyo sayısı az olduğundan ve beraberinde kaliteli olanı seçilme şansı olmadan tedavide kullanılmak zorunda olunur. Klasik tüp bebek tedavisinde yumurta sayısı fazla olduğundan transfer sonrası ailenin isteği karşısında embriyo ilerde çocuk sahibi olmak için dondurulabilir. Oysa mini tüp bebekte fazla embriyo şansı olmadığından bazen bu durum değerlendirilemez.

Mini tüp bebek aslında doğal gebelik ile aynı orandadır. Var olan yumurtanın gelişimi takip edilerek tedaviye dahil edilir. Tüp bebek tedavilerinde mini ya da klasik önemli olan başarı kazanılmasıdır. Bu da hastasının tüm sorunları ile ilgili bilgi sahibi olmasından dolayı hekimin kararı doğrultusunda olmalıdır. Mesela 35 yaş üstü kadınlarda mini tüp bebek tedavisinin başarılı cevap veremeyeceği ortada olan bir gerçektir. Diğer yandan erkek kısırlığı söz konusu ise kadın fazladan ilaç kullanmadan mini tüp bebek tedavisiyle başarı kazanılabilir.