Kısırlık nedenleri içerisinde erkek kaynaklı kısırlık sık görülen çeşitler arasındadır. Yapılan testlerde erkeklerde sperm miktarı, hareketliliği, niteliği gibi sebepler kısırlık nedeni olarak saptanır. Bu sorunların en büyüğü erkekte hiç sperm bulunmama durumudur. Günümüze kadar bu soruna bir cevap bulunamazken artık Mikro-Tese Tedavisi ile çözüm mevcuttur. Bu işlem cerrahi bir işlemdir. Erkek testislerinden biyopsi ile sperm elde etme işlemidir. Bu işlem erkek kaynaklı kısırlık vakalarında en son başvurulan yöntemdir. Çünkü bu yöntem erkek menisinde hiç sperm bulunamayan veya bir tane bulunsa bile hareketlilik durumu olmayan kişilere uygulanır.

Mikro-Tese Tedavisi yönteminde anestezi ile sperm elde etme amacı hedef noktadır. Testislerden sperm ana hücreleri aranır ve bu hücreler özel sıvılarda beslenerek kuyruk oluşturulup hareketlilik sağlatılmaya çalışılır. Böylelikle aranan normal sperm hücresi oluşmuş olur. Bu durumu engelleyen vücuttaki herhangi bir soruna karşı da aynı olumsuz tedavi sonucu ile karşılaşmamak adına hazırlanan sperm hücresi mikroenjeksiyon ile doğrudan yumurtaya aktarılır.

Mikro Tese Ne Kadar Sürer?                                           

Mikro tese işleminde kanallar tek tek incelendiği için işlem nerdeyse 2 saate yakın sürer. Bu sebeple genel anestezi verilir. İşlem sonrası hasta taburcu edilir. Bu cerrahi işlemde sperm bulma olasılığı oldukça yüksektir bu sebeple de tüp bebek tedavisi başarı ile sonuçlanır. Bu yöntem konusunda uzman bir cerrahi ekip gerekliliğinden işlemi yönetecek uzmanın ve uygulanacak merkezin tam donanımlı olması çok önemlidir. Sonuçta mikro tese cerrahi bir işlemdir.

Mikro tese Yöntemi Hangi Hastalara Uygulanır?

Mikro tese yöntemi menisinde sperm hücresi olmayan hastalara uygulanır. Eğer menide sperm hücresi yoksa bu bir takım bozuklukların habercisidir. Bu bozukluklar hormon yapıları, genetik faktörler, sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, sperm kanallarının olmaması gibi durumlardır. Tüp bebek tedavisinde erkekten elde edilen bir adet sperm bile tedavide başarı sağlar ancak bu durum elde edilemeyince mikro tese son çaredir.

Mikro Tese Ameliyatı Sonrası Ağrılar

Mikro Tese işlemi sonrasında ağrılar yaşanması normaldir. Erkeklerde işlem sonrasında enfeksiyon ya da kanama gibi durumlar yaşanabilir. Bu sebeple çok katlı kapama tekniği kullanılarak bu soruna bir çözüm bulunmuştur. Sonuçta bu işlem uzun süreli bir işlemdir. Bu uzun süre zarfında sperm arama çalışmaları esnasında yan etkiler ya da risklerin yaşanabilir olması mümkündür.

1-Mikro Tese ameliyatı erkek kısırlığı söz konusu olduğunda başvurulan yöntemdir.

2- Mikro Tese ameliyatı cerrahi bir işlemdir.

3- Mikro Tese ameliyatı erkek testislerden biyopsi ile sperm hücresi arama işlemidir.

4- Erkek kısırlığında sperm sorunu yaşandığında mikro tese son çaredir.

5- Mikro Tese işlemine rağmen bazen canlı sperm hücresine de rastlanmayabilir.

Mikro tese yöntemi ile tüp bebek tedavisi başarı oranı hayli yüksektir. Ve her geçen günde de başarı oranı katlanmaktadır. Artık cerrahi operasyonlarda teknoloji boyutları da yükselme kaydettiğinden başarı da aynı oranda yükselmektedir. Dolayısıyla mikro tese en az tüp bebek kadar umut ışığıdır. İşlem sonrasında hasta genel anesteziden çıktığından 1-2 saat içerisinde toparlanır ve evine dinlenmeye gönderilir. 1 haftalık dinlenme periyodunda ağır işlerden uzak durması, araba kullanması ve cinsel perhiz önerilir.

Mikro tese öncesinde bir cerrahi işlem olduğundan, anestezi alınacağından 6 saatlik açlık istenir, operasyon sonrasında testisler üzerinde baskı sözkonusu olacağından rahat kıyafetler tercih edilmelidir. İşlem sonrasında bazen canlı sperm hücresi elde etmek de mümkün olabilmektedir. Bu da kanalların tıkalı olmasına ya da genetik sorun olmasından kaynaklıdır. Mikro Tese sonucu sperm hücreleri elde edilirse hemen dondurularak saklanır ve tüp bebek programı dahilinde olması için muhafazaya alınır. Dondurma işlemi spermin kalitesini asla bozmaz.