Yıllar geçtikçe bebek sahibi olamayan insan sayısı artmaktadır. Bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bebek sahibi olmak istediği halde bebeği olmayan çiftler doktora başvurur. Doktor gerekli muayeden sonra sorunları araştırır ve gerekli tedavi yöntemine başlar. Bunlardan bir tanesi de klomen ilacı kullanılmasıdır.

Klomen Nedir?

Kısırlık tedavisi için kullanılan ilaçlardan birisidir. Yumurtlama tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Nedeni açıklanamayan kısırlık yumurtlama sorunu gibi nedenlerden dolayı kullanılır. Polikistik over sendromu olan kişilerde doktor tavsiyesi ile tedaviye başlanır. 50 yıldır kullanılan bu ilaç kesinlikle doktor reçetesi ile kullanılması gerekir. Çünkü bilinçsizce kullanımında çok ciddi yan etkiler meydana gelmektedir. Bu ilacın kullanılmasına genellikle yumurtlama iğnesi olarak adlandırılır. Kadınlarda yumurtlama olması için beyindeki hipofiz bezinden FSH hormonu salgılanması gerekir. Bu hormon düzenli salgılandığında yumurta çatlama olayı gerçekleşir. FSH hormonun yetersiz olan kadınlarda östrojen hormonunu engeller. FSH hormonu yumurtalıklarda yumurtanın oluşumunu sağlayan ana hormondur. Klomen ilacı bu hormonu salgılanmasını artırarak yumurta oluşumu sağlar. Buda bazen birden fazla yumurta oluşmasını neden olur. İki yumurtalıkta birden yumurta oluşabileceği gibi tek yumurtalıkta birden fazla yumurtada oluşabilir. Buda çoğul gebelik yani ikiz ve üçüz gebelik oluşmasına neden olur.

klomen ile ilgili görsel sonucu

Klomen Ne İçin Kullanılır?

50 mg 10 taneli olan yumurta çatlatma ilacıdır. Doğal yollarla hamile kalamayan  insanların yumurta oluşumu için kullanılır. Tüp bebek tedavisinden önce yumurtanın oluşumu ve çatlatması için kullanılır. Yumurtanın çatmaması halinde ayrı bir yumurta çatlatma iğnesi kullanılır. Klomen ilacı follop tüplerinde yumurtanın olgunlaşarak çatmasına yardımcı olur. Böylelikle döllemeye hazırlar, sperm ile buluştuğunda döllenerek bebek oluşumunu sağlar. Yumurta çatlatmak için kullanılan birçok ilaç vardır. Fakat en çok kullanılan ve daha etkili olanı klomen ilacıdır. Doktor kontrolünde ve düzenli kullanımında başarı oranı oldukça yüksektir.

klomen ile ilgili görsel sonucu

Klomen İlacı Nasıl Kullanılır?

  • Adetin 3. Günü klomen ilacı kullanılmaya başlanır.
  • Hastanın sorununa  göre günde bir kere veya iki kere kullanılır. Yetersiz kalındığı durumunda doktor dozunu 100-150 mg yükseltebilir.
  • İlaç 10 tablettir ve hiç aksatmadan düzenli olarak 5 gün kullanılması gerekir.
  • İlaç bittikten 5 gün daha beklenerek doktora yumurtanın oluşup oluşmadığını öğrenmek muayene gidilir.
  • Yumurta yeterince büyüklüğe ulaşıp çatlama olmazsa ek çatlatma iğnesi kullanılır. İğnenin vurulmasından 32-36 saat sonra cinsel ilişki önerilir. Aşılama yapılacaksa bu saatler sonrasında yapılır.

klomen ile ilgili görsel sonucu

Klomen Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Yumurtanın çatlatması için kullanılan klomen ilacı 6 ay kullanılır. 6 ay kullanılmasının sebebi uzun süre kullanıldığında vücut tanıyarak direnç gösterir ve ilacın bir etkisi olmaz. 6 ay hamile kalınamadıysa bir 6 ay daha ilaç kullanılmadan beklenir. Daha sonra 6 ay tekrar kullanıma başlanabilir. Genellikle kadınların %80’ni yumurtlaması düzene girer. Bunlardan %40-50 oranda hamilelik gerçekleştirmiştir. Eğer gebeliğe engel olan başka bir sebep varsa klomen ilacı ile gebe kalınması oluşmaz.

Klomen İlacı Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Klomen ilacı bulanık ve dalgalı görme gibi sorunlara yol açacağı gibi başka sorunlara da yol açabilir. Örneğin rahimde batma, küçük çaplı kist oluşabilir. Bunlar ilaç kullanımı bıraktıktan sonra kendiliğinden geçer. Eğer sorunlar uzun sürerse doktora başvurunuz. Bazı kadınlarda yumurtalıkların fazla uyarılmasından dolayı OHSS adı verilen bir sendrom meydana gelebilir. Bacaklarda ellerde şişlik, kilo artışı, nefes darlığı, karında ağrı ve şişlik, bulantı kusma gibi belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler oluştuğu anda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Ölümcül olabilecek belirtilerdir. Klomen düşüğü artıcı bir ilaç değildir. Hamilelerde, vajinal kanaması olanlarda, meme kanseri belirtisi olan kişilerde klomen ilacı kullanılmaz. Vazomotor kızarmaları, anormal kanamalar, karın bölgesinde huzursuzluk, over hipertrofisi, göğüslerde normal dışı gerginlik dolgunluk gibi yan etkileri oluşabilir.