Bebek sahibi olmak isteyen ailelerin hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmadan haftada 2-4 kez cinsel ilişkiye girmelerine rağmen bir yıl süre içerisinde gebelik gerçekleşmemiş ise kısırlık (infertilite) teşhisi konur. Kısırlık anne ya da baba adayında olabileceği gibi her ikisinde de var olabilir. Kısırlık daha önce geçirilen enfeksiyon nedeniyle tüplerin kapanması, kadın rahminde oluşan doğumsal şekil bozuklukları, miyomlar, çikolata kistleri ve endometriozis, polistik over benzeri yumurta bozuklukları nedeniyle olabilir.

Guatr ve diyabet gibi kontrol edilemeyen metabolik hastalıklar da kısırlık sebebi olabilir. Erkekte sperm şeklinde bozulma, sperm sayısı azlığı, sperm hareketlerinde azalma, menide sperm bulunmaması gibi sebeplerle kısırlık ortaya çıkar. Yine erken boşalma, ereksiyon bozukluğu ve vajinismus gibi nedenlerle ilişkiye girememe gebelik oluşumuna engeldir. Kısırlıkta genetik bozukluklar da büyük etken olmaktadır. Çiftlerdeki kısırlık durumu ve sebebi tespit edildikten sonra kısırlık tedavisine geçilir.

Kısırlık Tedavisi Yöntemleri

Kısırlık tedavisinde gelişen teknoloji ile uygulanan yeni yöntemler olumlu sonuçlar vermektedir. Kısırlık tedavisinde uygulanan yöntemler bilimin gelişmesi ile oldukça gelişmiştir. Kısırlık sorunu yaşayan çiftler için umut ışığı olan kısırlık tedavi yöntemleri % 25- 60 oranında başarılı olmaktadır. Kısırlık tedavisinde başarı oranı kısırlığın nedenine göre değişiklik gösterir. Kısırlık tedavisinde kısırlığın nedeni, anne adayında mı yoksa baba adayında mı sorun olduğu, sorunun kaynağı ve nasıl tedavi edileceği net olarak belirlenir. Sonrasında uzman doktor aşağıdaki yöntemlerden uygun olanı çiftlere uygular. Kısırlık tedavisi yöntemler şunlardır:

  • Yumurtayı artırıcı tedavi,
  • Aşılama,
  • Kısırlığa yol açan nedenlerin tedavisi
  • Tüp bebek yöntemleri ve mikroenjeksiyon

Kısırlık tedavisi yöntemleri uygulanırken ilk olarak kısırlığa yol açan nedenlerin tedavisi yapılır. Örneğin kısırlık genetik bir hastalık ya da guatr ve şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar nedeniyle oluşmuşsa hastalığın tedavi edilmesi sağlanır. Eğer kısırlık yumurta veya sperm eksikliği nedeniyle oluşmuş ise yumurtanın ve spermin artırılmasına yönelik tedaviler uygulanır. En son olarak yapılan kısırlık tedavileri sonuç vermemiş ise tüp bebek ve aşılama tedavilerine geçilir.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle çiftlerin doğal yollarla bebek sahibi olamadığının kesin olarak tespiti gerekir. Hastalarla yapılan ön görüşmelerde kısırlığın nedenleri ve yapılan kısırlık tedavisi sonuçları değerlendirilir. Son çare olarak başvurulan tüp bebek tedavisi 35 yaş altı kadınlarda çok olumlu sonuçlar veren bir kısırlık tedavisidir. Tüp bebek tedavisi artık devlet desteği ile uygulanan bir tedavidir. Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde Aile ve Çocuk sağlığı Merkezi’ne bağlı olarak çalışan tüp bebek merkezleri kurulmuştur. Gerekli belgeler ile başvuran ailelere devlet desteği ile tüp bebek tedavisi uygulanır. SGK bazı belgeler ile başvuran ailelerin tüp bebek giderlerini ödemektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftler ile yapılan ön görüşme sonrası anne adayının âdetinin 3. Gününde yumurta geliştirici ilaç kullanımına başlanır. 12 gün ilaç kullanımı sonrası yumurtalar istenilen olgunlukta ise yumurta çatlatma iğnesi ile yumurtalar bebek oluşumu için çatlatılır. Sonrasında lokal anestezi ile yumurta toplama operasyonuna geçilir. Anne adayından yumurta toplanması esnasında baba adayından da spermler alınır. Toplanan sperm ve yumurtalar laboratuar ortamında dölleme işlemine tabi tutulur. En sağlıklı ve verimli yumurta ve spermlerin birleştirilmesi ile embriyo oluşumu sağlanır. Oluşan embriyo mikroenjeksiyon yöntemi ile anne rahmine enjekte edilir. Embriyo transferi sonrası anne takibe alınır ve 12 günün sonunda sağlıklı gebeliğin gerçekleştiğine karar verilir.