Çiftlerin yaşadığı en büyük problemlerden birisi de ne yazık ki kısırlık sonucu bebek sahibi olmamaktır.   Günümüzde her 5 çiftten en az birinin yaşadığı kısırlık problemi gelecek nesilleri de tehdit ediyor. Konu ilgili Belçika’da yapılan araştırmalarda ise üremeye yardımcı yöntemlerden birisi olan ICSI tekniğinin özellikle erkeklerde görülen kısırlık probleminin genetik olduğu ve babadan oğla geçebileceği sonucuna varılmıştır.  Kısırlık tedavisi gören erkeklerin dünyaya getirdiği çocukların ise sperm kalitesi, doğal yollarla dünyaya gelen çocukla göre biraz daha düşük seviyelerdedir.

 Sigara Alkol Tüketimine Dikkat

Yine yapılan araştırmalara göre alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin spermler üzerinde olumsuz etki yarattığı kanıtına varılmıştır.  Çünkü sigara ve alkol tüketimi DNA hasarına neden olabiliyor ve genetik olduğu için babadan oğla geçiyor.  Ayrıca kısırlık ile ilgili fareler üzerinde yapılan araştırmalarda ise sperm hasarının dört kuşak devam ettiği sonucuna varılıyor.

Babada Görülebildiği Gibi Erkek Kardeşte De Görülebiliyor

Y kromozomu erkek olma özelliğinin taşıdığını biliyoruz ve cinsiyet kromozomları yapısında yer alan Y kromozomun babadan oğla geçiyor ve bu kromozomlarda meydana gelen her türlü genetik özellikler doğal olarak bebeğe geçebiliyor. Bilimi insanları tarafından yapılan araştırma ve çalışmalara göre babada ya da babanın erkek kardeşlerinden kısırlık sorunu oluştuğu sonucuna varılmıştır.

Özellikle ICSI tedavisi erkek kısırlığı olmayan çiftlerin tedavisinde de kullanılabilir hale gelmiştir. Ve her ne kadar kısırlığın genetik olduğu ve babadan oğla geçebilme olasılığı yüksek olsa da, bu konu ile ilgili Belçika’da yapılan klinik çalışmalara göre baba ile oğlun sperm değerlerini farklı olabildiği de görülmüştür. Sonuca göre sperm kalitesi ve hareketliliği düşük bir babadan sperm kalitesi ve hareketliliği yüksek bebekler dünyaya gelebiliyor. Sperm kalitesi düşük olan bir baba ise ICSI tedavisi ile sperm kalitesi yüksek bebekler dünyaya getirebilir ve bu bebeklerde doğal yollarla çocuk sahibi olabilirler.

Sağlıklı Bebekler İçin Genetik Teşhis Çok Önemli

Babadan oğla geçen yalnızca kısırlık problemi değildir. Bunun dışında babada görülen her türlü genetik hastalıklar çocuğunda da görülebiliyor.  Fakat tıbbın ilerlemesi ile birlikte günümüzde ICSI ve daha ileri yöntemler olan PGD ve IMS gibi teknikler ile kaliteli spermler laboratuar ortamlarında döllenerek tüp bebek yöntemi ile çözüme kavuşturuluyor. Tüp bebek yöntemi ile kazanılan embriyolara uygulanan genetik teşhisler ile sağlıklı bebekler dünyaya getirmek mümkünüdür. Teknolojinin gelişmesi ile tıbba kazandırılan teşhis yöntemleri sayesinde yeni neslin kısırlık konusunda sıkıntı yaşamayacağı da belirtilmiştir.

Kısırlıktan Korunmak Yolları Nelerdir?

Erkekten kaynaklı kısırlıkları bir kısmı tedavi edilebildiği gibi bir kısmı da maalesef tedavi edilmemektedir. Bu yüzden bu ihtimali en aza indirgemek için kısırlığa neden olan zararlı alışkanlık ve çevresel etkenlere karşı tedbirli olmakta fayda vardır.  Sigara ve alkolün sperm sayısın ve hareketliliği etkilediği yukarıda belirtilmiştir. Bunların dışında sperm sayısını ve hareketliliğini olumsuz etkileyen faktörler şunlardır,

Aşırı sıcak banyodan ve saunaya maruz kalmamanız sperm sağlığı için çok önemlidir. Kısırlık sorunu olan baba adaylarının kalıcı kısırlık olarak bilinen “ Vazektomi operasyonundan uzak durmaları gerekir. Her ne kadar bu yöntemi bazı durumlarda terse çevirmenin mümkün atı olsa da farklı acılardan da büyük riskler taşımaktadır. İdeal kilo hem kadın hem de erkek için son derece önemlidir. Çünkü aşırı kilo üreme organlarını olumsuz etkilemektedir. Spor ve egzersiz yapılmaması ve gün boyunca hiç hareket etmeden uzun süre oturarak vakit geçirmek zarlı olacaktır. Dar giysiler giymekten de kaçınılması gerekir.