Kısırlık, kadın ve erkeklerde görülebilen çocuk sahibi olamama olarak tanımlanabilir. Kadın açısından gebe kalamama veya devamlı düşük yapma gibi. Erkek açısında sperm hücrelerinin çocuk oluşumu sağlamamasından kaynaklanan sorunlardır.

KISIRLIK ile ilgili görsel sonucu

Günümüz teknolojisi ile kısırlık tedavisi vardır ve sonuçlar yüzde seksen başarılı olmaktadır. Kısırlık artık tedavisi olan bir rahatsızlık olmakla birlikte, doktor kontrolleri ile uzun vadede çocuk sahibi olmak mümkündür. Bazen kısırlık nedeni olarak genetik ve sebebi bilinmeyen nedenler de bulunmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık nedenlerinin erkek ve kadında mı olduğunun anlaşılması için çiftlerin ikisinin de doktora gitmesi gerekir, gerekli tahliller ve testler yapılarak sorunun kimde olduğu anlaşılmaktadır. Erkeklerde kısırlık nedenleri belli başlı şunlardır:

1-Erkeklerin eroin, esrar gibi uyuşturucu maddelerin kullanımı

2- Erkeklerde cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu ve diğer hastalıkların olması

3- Zaman içerisinde erkek kanallarının tıkanmasından dolayı

4-Bilinçsiz ilaç kullanımı sonucu, idrar yolları ve prostat rahatsızlıklarına yol açması

5- Genetik ve ailevi sebeplerden dolayı

KISIRLIK ile ilgili görsel sonucu

Erkeklerde kısırlık nedenleri çok çeşitli olmakla birlikte, hormonal nedenler, ailevi ve genetik etkenler olabilmekte ve geçirdiğimiz hastalıklarda sperm kanalında sorunlara yol açmış olabileceğinden tam bir teşhis koymak ancak doktor kontrolünde belli olmaktadır. Teknolojinin tıp alanında ilerlemesi ile kısırlık tedavi edilmekte ve gayet iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  • Kadınlarda yumurtlama bozuklukları
  • Kadın üreme organındaki tüplerin tıkanıklığı ve hasarlı olması
  • Kadınlardaki alerjik etkenler
  • Kadın rahmindeki hastalıklardan kaynaklanan nedenler

Kadınlarda da birçok sebepten dolayı kısırlık görülmektedir. Kısırlık tedavisi  uygulanacak olan çiftlerin bilmesi gerekenler;

1-Tedavi süreci başladığında kısırlık nedeni belli olmalıdır.

2-Teşhis konulduktan sonra uygun tedaviye başlanmalıdır.

3-Bu tedavi süreci yaklaşık 3-6 ay kadar sürmektedir.

4-Tedavide kesin sonucun olmadığı ve tedavi ile şansın daha çok artırılacağı bilinmelidir.

Kadınlardaki Kısırlık Nedenleri Ve Tedavileri

Kadınlarda yumurtlama sorunlarının olması, fallop tüplerinin tıkanık olması veya iltihaplanması sonucu yumurtlamada sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tedavisi için uzman doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli kullanılarak, düzenli tahliller ve ultrason filmi sonucu başarılı tedaviler yapılmaktadır. Kadın rahim ağzında meydana gelen hastalıklar, miyom, polip gibi kist kökenli hastalıklar kısırlığa yol açmaktadır.

Gebe kalmayı engelleyen bu hastalıklar 35 yaş altı kadınlarda gebe kalma şansı yüksek iken 35 yaş üstü kadınlarda gebe kalma şansı daha düşük olmaktadır. Kısırlık tedavisi ve bunlara yol açan hastalıkların tedavisi uzun bir süreç olduğundan sabırlı ve umutlu bir bakış açısıyla olumlu sonuçlar alınabilir, tedavinin yarım kalması sonucu olumuz etkilemektedir. Kadında yumurtlama belirtileri tedavinin olumlu yönleridir.

Yumurtlama öncesi gelen vajinal akıntılar, cinsel isteklerde artış olması, vücudun ısısının artması, yumurtlamanın oluştuğu sağ ve sol tarafta ağrıların oluşması gibi durumların meydana gelmesi tedavinin olumlu yanlarıdır. Doğal yollarla gebe kalma şansı olmayan çiftler çareyi tüp bebek yönteminde bulmaktadır.

Tüp bebek yönteminde de yüksek başarılı sonuçlar alınmaktadır. Erkek ve kadından alınan üreme hücreleri laboratuar ortamında bir tüp içerisinde döllenme işlemi yapılıp, 2-5 gün tüpte bekletildikten sonra anne rahmine yerleştirilerek bebek sahibi olma işlemi başlamış olmaktadır. Kısırlık tedavisinde bitkisel yöntemlerde kullanılmaktadır. Kısırlık sorunu olan çiftlerin bitkisel yollarla çocuk sahibi olması beklenmemektedir.

Çaresiz kalan insanlar çözümü şifalı bitkilerde aramaktadır. Tüp bebek yönteminde başarı oranı yüzde 60 ‘lar civarındadır. En doğru ve sonuç alınabilecek kısırlık tedavisi, uzman doktorların yapacakları teşhis ve tedavilerle mümkündür. Kısırlık günümüzde tedavisi olan ve olumlu sonuçlar alınan yöntemlerle çocuk sahibi olmaktadırlar. Tıptaki gelişmelerle kısırlık kaderiniz değil, tedaviyle mümkündür.