Kısırlık (infertilite), eşlerin doğum kontrolü yapmaksızın bir yıl süreyle düzenli cinsel ilişkiye girdikleri halde bebek sahibi olamamaları sonucu koyulan teşhistir. Kısırlığın birçok sebebi vardır. Genetik ve metabolik rahatsızlıklar gibi çeşitli sebepleri olsa da beslenme ve yaşam tarzı da kısırlık konusunda büyük bir etkendir.

Beslenme ve yaşam biçimi konusunda yıllardır yapılan araştırmalar ve epidemiyolojik çalışmalar göstermiştir ki; beslenme yaşamı ve üreme fonksiyonları için çok etkili olmaktadır. 2010 Amerikan diyet hedeflerinde yaşam kalitesinin artırılması ön plana çıkartılmıştır. Kişilerin doğru ve düzgün beslenme alışkanlıklarının yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilediği vurgulanmıştır. Kadın ve erkek için beslenme kısırlığa neden olan etkenlerden biridir.

Kısırlığa Neden Olan Beslenme Faktörleri

Kısırlığa sebep olan nedenlerinden biri olan beslenme faktörü konusunda yapılan bilimsel araştırmalar, beslenmenin kısırlık üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ortaya koydu. kısırlığın oluşumunun önüne geçmek için beslenmeye dikkat edilmelidir. Kısırlığa neden olan beslenme faktörleri şu şekilde sıralanmıştır:

  • Çok zayıf ya da şişman olmak,
  • Yeme davranış bozukluğu bulunması,
  • Besin gruplarından en az birine beslenme alışkanlığı olarak yer vermemek,
  • Vejetaryenlik,
  • Aşırı egzersiz yapmak,
  • Öğün atlamak,
  • Popüler diyetleri sık uygulamak,
  • Hızla kilo verip sonra fazlasıyla geri almak,
  • Çok stresli bir hayata sahip olmak.

Uzmanların açıkladığı kısırlığa sebep olan beslenme faktörleri kişilerin yaşam kalitesini düşürerek üreme fonksiyonunun azalmasına veya yol olmasına sebep olan unsurlardır. Sağlıklı bir yaşam standardına sahip olmayan kişilerde üreme fonksiyonunun da yeterli olmayacağını açıklayan uzmanlar, kısırlığın ortaya çıkmaması veya giderilmesi için düzenli ve doğru beslenme gereklidir diyor.

Düşük Kalorili Beslenme Kısırlığa Neden Olur

Yapılan araştırmalar düşük kalorili beslenmenin özellikle erkeklerde kısırlığa neden olduğunu göstermiştir. Düşük kalorili beslenen erkeklerde seks yapma yeteneklerinde azalma ve sperm hareketlerinde düşüklük olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle popüler diyetlerle birçok besin grubunun diyetten çıkarılmasının kısırlığa sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Kilo vermek için veya yaşam tarzı olarak düşük kalorili beslenen erkekleri bekleyen en büyük sorunlardan biri kısırlıktır. Son yıllarda sıkça uygulanan atkins diyeti, makrobiyotik diyet, South beach diyeti gibi düşük kalorili diyetlerin kısırlığa sebep olduğu yapılan laboratuar çalışmaları ile ispatlanmıştır. Kalitesiz kilo kaybı erkeklerde testesteron kadınlarda östrojen hormonunda düşüklüğe sebep olarak kısırlığı ortaya çıkarmaktadır.

Kısırlığa Neden Olan Beslenme Şekilleri

Kısırlığa sebep olan beslenme şekli bazı besin gruplarının alınmaması ya da aşırı derece alınması sonucu ortaya çıkar. Yanlış beslenme şeklinin en sık görüldüğü alan kilo vermek için yapılan diyetlerdir. Örneğin birçok diyette bol bol posa yanı lifli gıdalar alınması önerilir. Oysa günde 25 gramdan fazla alınan posa kadınlarda önce regl sikluslarına daha sonra da adetten kesilmeye neden olan bir kısırlık sebebidir. Yine soya proteini kalp hastalıklarından ve kanserden korunmak amacıyla bol bol yenmesi önerilen bir gıdadır. Oysa fazla soya proteini östrojen ve progesteron hormonlarında azalmaya neden olarak kısırlığa yol açar.

Günde 4 fincandan fazla alınan kafein de kadınlarda yumurta kalitesinin düşmesine ve kısırlığa neden olmaktadır. Düzenli alkol alımı özellikle erkeklerde kısırlığa sebep olan bir faktördür. Alkol erkekte testislerde toksik oluşumuna, ereksiyon sorununa ve sperm sayısında ve kalitesinde azalmaya sebep olur. Sigara erkeklerde sperm üretiminde azalma, kadınlarda yumurta kalitesinde ciddi hasarlar meydana getiren bir faktördür. Bilimsel olarak ispatlanan yanlış beslenme şekillerinden uzak durarak kısırlık sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.