Her ergenliğe adıma atmış kadın birey için yumurtlama başlamakta ve her ay düzenli olarak yumurtlama meydana gelmektedir. Halk arasında adet görme ile kendini göstermektedir. Her zaman sağlıklı ilerleme olmayacağı gibi bazı yumurtlama sorunları ile karşılaşılabilirler. Bu sorunlar yaşları ilerledikçe gebelik gibi doğal olayların gecikmesi ya da yaşanması ile ilgili problemler ortaya çıkaracaktır. Doğal yollarla gebe kalamayan kadınların genel karşılaştığı problem yumurtlama sorunudur. Yumurtlama normal koşullarda adet bitiminden 12 gün sonra olmaktadır. Yumurtlama genel olarak 15-50 yaş arası ergenliğe girmiş menopoz girmemiş kişilerde düzenli olarak her ay olmaktadır.

kadınlarda yumurtlama bozukluğu ile ilgili görsel sonucu

Yumurtlama bozukluğu denilen rahatsızlık ilk olarak kendini adet düzensizliği ile belli eder. Bazı hastalarda adet düzensizliği bazı hastalarda da fazla adet görme şeklindedir. Yumurtlama bozukluğunun kaynağı kadının ergenliğinden itibarendir. İlk olarak hormonların etkisi ile daha sonra kadının yaşadığı olumlu olumsuz olaylardan yumurtlama etkilenmekte ve düzensizlik ile karşılaşılmaktadır. Yumurtlama sorunu derken söylenmesi istenilen yumurtlamanın düzensiz olmasıdır buda kadında genel olarak adet düzensizliği ile karşımıza çıkar. Yumurtlama hiç olmaması çok nadir gözükür ve kişi hiç adet görmez bu durum çok nadir gözükür. Yumurtlama şikayeti ile doktora gidildiğinde emin olmak için öncelikle ultrasonda bakılır. Net olmadığı zamanlarda ve genel olarak adet gününe denk getirilip o zaman muayene edilmesi önerilir ki yumurtlamayı daha kolay görmek için o zaman hasta çağırılıp hormon tahlilleri ve ultrasonu yapılır.

kadınlarda yumurtlama bozukluğu ile ilgili görsel sonucu

Tüm sayılan şikayetler geçici ve kısa sürelidir ve tedavi gerektirmeyen durumlardır. Kişi biraz da olsa rahatladığında problem ortadan kalkıp normal seyrine dönecektir. Bu esnada polikistik over sendromu olarak bilinen yumurtlama problemi teşhis edildiyse tedaviye başlanması gerekmektedir ve düzelene kadar bu tedavi devam etmektedir. Polikistik over hastalığı olan kişiler genelde adet düzensizliği yaşamanın yanı sıra aşırı tüylenme, hormon dengesizliği, şişmanlık gibi belirtiler yaşamaktadır. Bu hastalarda yumurtlama olur ama çatlayamaz. Belli bir seviyeye kadar büyür fakat çatlama olmazsa adet olmaz ve kişi istediği zaman hamile kalamaz süreci gecikmesine neden olur. Tam yumurtlama olan gün bilinmediği için de gebe kalma şansı diğer sağlıklı bireylere göre biraz daha düşüktür.

Yumurtlama Olup Olmadığı Bazı Tıbbi Yöntemlerle Anlaşılabilir

  • Ultrason ile yumurta takibi
  • Adetin 21.günü tahlil yapılarak hormon bakılması ve yüksek ise yumurtlama olduğunu göstermesi
  • Vücut ısısı takibi ki eğer yumurtlama oluyorsa vücut ısısı artacaktır.

Yumurtlama için önerilecek tedavi ilk olarak ilaç tedavisidir. Hastaya hormon ilaçları verilerek yumurtlama düzeni sağlanmaktadır. İlaçlar sayesinde yumurta belli bir seviyeye getirilip orda çatlama olması gerekmektedir. Eğer istenilen değerlere gelmeyip hala sorun devam ediyorsa kişinin hamile kalması için tüp bebek ve aşılama yöntemleri uygulanır. Her zaman gebe kalmak isteyen kişilere tedavi uygulanmaz. Hamile kalmak istemeyen kişilerde de ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

kadınlarda yumurtlama bozukluğu ile ilgili görsel sonucu

Daha sonraki aşamalarda kişi eğer kilolu ise zayıflaması ile ilgili diyetisyene yönlendirilip tedavinin aşama kaydetmesi sağlanır. Kilo verdikçe ve vermeye devam ettikçe hastanın yumurtlama sorunu düzene girip sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam ederler.

Yurt Dışında Da Dünya Sağlık Örgütü Yumurtlama Sorunu Olan Hastaları Gruplandırmıştır

  • Problem beyinde olup östrojen seviyeleri düşük, gebe kalma şansları zayıftır.
  • Polikistik over sendromu olan kişiler yumurtlar ama düzensizdir.
  • Erken menopoz ve menopozlu kişilerde de yumurtlama olmaz.

Bu 3 grup Dünya Sağlık Örgütü tarafında bilimsel olarak kanıtlanmış ve bilinmektedir. Halk arasında yumurtlama sorunu genel olarak yumurta tembelliği olarak söylenmektedir. Yumurta geliştirici ilaçlar, hormon ilaçları, ultrasonik görüntüler ile takip başlıca tedavi şekilleridir. Hamile kalmak isteyenlerde bu tedavi dışında da genel olarak aşılama ve tüp bebek tedavisi ile devam etmektedir.