Kısırlık kadının bebek sahibi olamamasına neden olan aynı zamanda kadında görülme olasılığı kadar erkekte de görülen bir rahatsızlıktır. Kısırlık dünya geneline bakıldığı zaman kanser ve diğer tehlikeli hastalıklardan sonra üçüncü sırada yer alan ve geçtikçe artış gözlenen rahatsızlıklardan biridir. Kısırlık sadece kadınlarda görülmeyen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde kısırlık sorunu ile karşı karşıya gelebilirler. Toplumun bazı kesimlerinde kısırlığın sadece kadına özel bir durummuş gibi yansıtılması kesinlikle çok yanlış bir anlayış şeklidir.

Evli çiftlerde çocuk olmadığı zaman ilk önce kadının kısır olması akla getirilir. Ancak bu durum son derece yanlış ve ön yargılı bir yaklaşımdır. Her iki eşte kısır olabilir, ya da kadın veya erkek de kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle tek taraflı düşünmek doru bir yaklaşım olmayacaktır. Kadınlarda kısırlığa yol açan pek çok neden olabilir. Ancak artık günümüzde ilerleyen tıbbi olanaklar sayesinde kısırlığa sebep olan pek çok nedene çözüm bulunabiliyor ve bu etmenler tam anlamı ile ortadan kaldırılabiliyor.

Kadınlarda Kısırlık Neden Olur?

Kısırlık günümüzde hiç de hafife alınmayacak kadar önemli hastalıkların başında geliyor. Hem erkekler hem de kadınlar eşit bir orantı dahilinde kısırlık ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu nedenle hem kadının hem de erkeğin kısırlık ile ilgili tedavilerini yaptırmaları gerekiyor. Artık günümüzde kısırlık aşılamayacak bir sorun olarak görülmüyor. Ancak bazı istisnai durumlar bu tedavilerin dışında tutulabiliyor. Kadınlarda kısırlık tek bir neden ile açıklanmıyor. Bu nedenleri şöyle sıralamak mümkün;

  • Yumurtlamada sorun yaşayan ve yumurtlamanın tamamen olmaması
  • Fallop adı verilen tüplerde tıkanıklık oluşması
  • Rahim içinde meydana gelen kanamanın tam anlamı ile dışarı atılamaması (endometriozis)
  • Yumurtlama sayısında azalmanın olması
  • Yumurtalık veya rahim nedeni ile yapılan ameliyatlar
  • Rahim içinde oluşan miyom ya da kist nedenleri kısırlığa neden olmaktadır.

Hangi Hastalıklar Ağırlıklı Olarak Kısırlığa Neden Olur?

Pek çok hastalık kadınlarda kısırlığın habercisidir. Bu hastalıklardan en önemlisi polikistik over sendromu adı verilen hastalık daha ön planda olan bir hastalıktır. Bu hastalık tedavi dilmediği sürece kadının hamile kalması oldukça zor bir ihtimaldir. Bu hastalıkta ise en belirgin özellik ise adet düzensizliğidir. Bu hastalıkta kadınlar kilo almaya son derece yatkın bir duruş sergilerler. Ayrıca yumurtalıklarda fazlaca yumurta bulunur. Ancak bu yumurtalardan erkeklik hormonunun fazla salgılanması nedeni ile normal olarak gelişen yumurtaları da engelledikleri için mutlaka tedavisinin yapılması gereken hastalıklardandır.

Polikistik over sendromunun tam anlamı ile nedeni bilinemiyor. Ancak ergenlik döneminde ortaya çıktığı konusunda pek çok hekim ve araştırmacılar hemfikirler. Yapılan araştırmalar bu hastalığın her beş kadından birinde mutlaka görüldüğünü gösteriyor. Bu hastalıkta yumurtlama da sorunlar yaşandığı için bebek olma ihtimali de oldukça düşüyor. Ancak hastalık tedaviye sonuç veren bir seyir izlerse kadınlar kısa sürede hamile kalarak çocuk sahibi olabiliyor. Özellikle tüp bebek denemelerinde bu hastalığı yaşayanlarda daha çabuk sonuç alınıyor.

Kısırlık Tedavisi Mümkün Olan Bir Rahatsızlıktır

Kısırlık özellikle gelişen tıbbi olanaklar neticesinde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak pek rahatsızlıkta olduğu gibi bitkisel yöntemler ile kısırlığın tedavisinin mümkün olduğunu savunan ve merdiven altı çalışan pek çok kişi mevcuttur. Bu tarz yaklaşımda bulunanlara karşı son derece dikkatli olmak gerekiyor. Kısırlık tedavisinde en önemli tercih elbette ki alanında uzman bir hekimin desteğini almak oluyor. Bunların neticesinde tedavi sürecinde hekimin koyduğu kurallara harfiyen uymak gerekiyor.

Fazla kilo var ise ve hekim uygun görmüş ise yine bir doktor kontrolünde fazla kilolardan kurtulmak gerekiyor.  Ayrıca radyasyon altında çalışıyorsanız fazla radyasyon almak da kısırlık nedenleri arasında yer alıyor. Bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle kimyasalların gelişigüzel kullanılıyor olması da kadınlarda kısırlık oluşturan sebepler olarak ifade ediliyor. Bu nedenle kısırlık fark edildiği anda hemen uzman bir hekime başvurulmalı ve daha erken yaşlarda sık sık bu konuda hekim tarafından kontroller yapılmalıdır.