İlaç kullanımı gerekli olduğu kadar riskleri de bulunan durumlardan biridir. İlaç kullanımında yan etkilerinin görülmemesi ya da daha aza indirilmesi için hekim eşliğinde dikkatli kullanılması gerekiyor. Bir diğer önemli unsur ise ilaç kullanımının hem erkekte hem de kadında kısırlığa sebep olup olmadığı konusudur. Kullanılan bazı ilaçların içeriğinde bulunan maddeler nedeni ile kısırlık yaptığı saptanmıştır. Erkek hastalarda bu ilaçlar sperm sayısında düşüklüğe sebep olduğu için olumsuz olarak etkilerini gösteriyor.

Bazı ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçların içerisinde bulunan maddeler erkeklerde ve kadınlarda hormonel değişime sebebiyet verdiği için kısırlığa sebep olabiliyor. Bu nedenle bu tür ilaçları kullanırken kesinlikle hekim gözetiminde olması gerekiyor. Ezbere kullanılan her ilacın ciddi yan etkilerinin olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu ilaçlar hem erkeklerde hem de kadınlarda ciddi derecede kısırlığa sebep olabilecek etkiler ortaya koyuyor. Yapılan araştırmalarda bu tür ilaçların kısırlık yaptığını ortaya koyuyor.

İlaçlar Kimlerde Daha Çok Kısırlık Yapıyor?

Yapılan araştırmalar sonucunda bilinçsiz kullanılan ve bazı ağrı kesicilerin içeriğinde bulunan maddeler nedeni ile kadınlarda yumurtlama sorunu yaşanabiliyor. Bu nedenle doğurganlık ihtimali oldukça düşüyor. Yine erkeklerde de kullanılan bazı ilaçlar nedeni ile sperm kalitesi ve sayısı düştüğü için kısırlık kaçınılma bir hal alıyor. Bu nedenle ilaç kullanımında son derece dikkatli olmak gerekiyor. İlaçlar bilinçsiz bir kullanım sağlandığında hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlığa sebebiyet verebiliyor. İlaçlar kadınlarda;

  • Yumurtlama bozuklukları
  • Yumurta kalitesinde bozulma
  • Hormon bozuklukları
  • Cinsel isteksizlik

Böbrek ve bağırsak problemleri gibi olumsuz etkileri de görülebiliyor. Yine bu tür ilaç kullanımı gerçekleştiren erkek hastalarda da sperm kalitesinde düşüş yaşanması nedeni ile kısırlık meydana gelebiliyor. Bu tür ilaç kullanımında hekime danışmadan gelişigüzel kullanmamak gerekiyor.

Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?

Kısırlık kesinlikle tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Ancak bunun kararını hekim kısırlığın neden ileri geldiğine bakarak verebilir. Kısırlık artık son yıllarda gelişen tıbbi olanaklar çerçevesinde büyük oranda tedavi edilebilen hastalıkların arasında yer alıyor. Uygunluk durumuna göre aşılama yöntemleri, tüp bebek yöntemleri gibi tedaviler uygulanarak kısırlık ortadan kaldırılıyor. Elbette bunun öncesinde kısırlığa neden olan sebepler tespite dilerek ortadan kaldırılıyor. Erkeklerde yapılan tedaviler neticesinde sperm kalitesi arttırılıyor kadınlarda ise yumurtlama kalitesi sağlanarak bunun sonrasında ise aşılama, tüp bebek ve diğer tedavi yöntemleri deneniyor. Bu tedavi yöntemlerinde büyük oranda başarı sağlanıyor.

Artık erkek hastalarda sıfır sperm bile olsa tedavi neticesinde kısırlık ortadan kaldırılabiliyor. Ancak bu tür çözümlerde önemli olan tedaviyi kabul ederek devamlılığı sağlamak oluyor. Kısırlık nedenlerine göre tedavi gruplarına ayrıldığı için belli bir zaman isteyebiliyor. Bu nedenle bu süreçte sabırlı olmak ileride güzel neticeler elde etmek için önemli bir kararlılık olarak hekimler tarafından sık sık dile getirilen durumların başında geliyor. Bir diğer önemli konu ise tedaviye cevap alınamadığında hemen vazgeçmemek gerektiğidir. Bazı tedaviler defalarca tekrar edilerek sonuca ulaşılabiliyor. Bu nedenle yılmadan bu tür süreçlerde tedaviye devam etmek gerekiyor.

Kimler Kısırlığa Daha Yatkındır?

Kısırlık artık günümüzde hemen hemen toplumun her tabakasında görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Kısırlık bazı sağlık sorunları ile ilintili de olsa buna çevresel etkiler de sebep olabiliyor. İlaç kullanımı, aşırı radyasyona maruz kalma, sigara kullanımı ve alkol tüketimi, aşırı kilolu olmak, kemoterapi ve radyoterapi alımı, kadınlarda erken dönemde menopoza girmek, gibi pek çok neden kısırlıkta teken sayılabilir. Ancak bunlardan çevresel etmenlerde sigara kullanımı en başta gelen durumlardandır.

Sigara hem erkek hastalar için hem de kadın hastalar için son derece zarar vericidir. Kısırlık erkeklerde testis sorunları, sperm kalitesi, kadınlarda ise yumurtlama ya da rahim içi kistler gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişmektedir. Aşırı radyasyona maruz kalmak genel anlamda insan sağlığını son derece olumsuz etkilediği gibi kısırlığa da sebep olabiliyor.