Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen fakat olamayan her çiftin şanslarını arttırıcı bir üreme yöntemidir. Tüp bebekte kadından alınan yumurta ile erkekten alınan sperm laboratuar ortamında buluşturulması sağlanır, döllenme işlemi gerçekleştirilir ve kaliteli olduğu belirlenen embriyo kadın rahmine transfer edilir. Tüp bebek tedavisi kadın ve erkeğe yapılan tahlillerle başlar. Daha sonrasında kadına ilaç uygulaması başlatılır. Böylelikle yumurta gelişimi takibi süreci başlar. Sonrasındaki dönemlerde kadın devamlı kontrol hedefindedir.

Tüp bebek tedavisinde kadında ideal üreme yaşı olarak 20 ila 30 yaş arası belirtilir. Bu dönemde ciddi problemler söz konusu değilse gebelik başarısı yüksektir. Ancak günümüzde artık evlilik ve doğum yaşları ileri yaşlara doğru atıldığından sorunlar da baş göstermiştir. Bu noktada 35 yaş sonrası tüp bebek tedavisinde bile başarı oranları azalmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde yapılan ilk denemede başarı elde edilemediğinde birkaç kez daha deneme yapılması tavsiye edilir. Ancak denemeler arasında da bir süre olması önerilir. Zira özellikle kadın açısından fizyolojik anlamda yıpratıcı ve zor bir dönem yaşandığından bu süreyi öncelikli olarak kadının ihtiyacı vardır. Kadın aldığı ilaçlar ve iğnelerle fizyolojik etkilenme yanı sıra psikolojik olarak da etkilenir. Stres yüksek seviyelerdedir. Bütün bu nedenler zarfında iki tüp bebek denemesi arasında 1,5- 2 ay gibi bir süreç önerilir.

 

Çiftlerin kaç kez tüp bebek yapılabilir sorusuna karşılık verilebilecek cevap hem maddi hem de taşıyabildiği manevi güçle alakalıdır. Genelde tüp bebek denemeleri ilk 3 denemede cevap verir. Ancak bu deneme sayısı bazı durumlarda daha da artabilmektedir. Buda tamamen kadın yaşı, yaşanan kısırlık nedenleriyle alakalıdır. Denemeler için belli bir sınır olmamakla beraber önemli olan kadın psikolojisinin bozulmaması, yıpranmaması adına dikkatli ve hassas olmaktır.

Tüp bebek denemelerinde iki deneme arasındaki süre ne kadar olmalıdır?

Tüp bebek denemesi başarısız sonuçlandığı takdirde bir adet döneminin geçip sonraki dönemde yeni bir deneme yapılması sağlık açısından problem teşkil etmez. Önemli olan kadının hem fizyolojik hem psikolojik anlamda hazır olmasıdır. Eğer anne adayı yaşı 35 yaş altındaysa bu ara verme süreci daha da uzayabilir. Eğer yaş büyükse yeni bir tedaviye hemen başlamak başarı açısından önemlidir.

Tüp Bebek Denemelerinde Ara Verilir mi?

Yaş eğer 35 altındaysa tüp bebek denemelerine ara verilebilir. Burada önemli olan yaş dışında kadının yumurtalık rezervlerinin iyi durumda olmasıdır. Bu durumda kontrol altına alındığında ara verme süresi gerekirse birkaç yıl bile olabilir. Gerçek olan bir şey vardır ki o da 35 yaş sonrası kadında yumurtalık rezervlerinin azaldığıdır.

  • Tüp bebek denemelerinde ilk 3 denemede cevap alındığı ortalaması yüksektir.
  • Tüp bebek denemelerinde 35 yaş sonrası başarı oranları azalır.
  • Tüp bebek tedavisinde kadın yaşı ve yumurtalık rezervi önemli detaylardır.
  • Tüp bebek denemeleri arasında 1 adet dönemi arası yeterlidir.
  • Tüp bebek denemeleri arasında kadının fizyolojik ve psikolojik açıdan hazır olması önemli noktadır.

Başarısız sonuçlanan tüp bebek denemeleri sonrasında yeni bir deneme yeni bir şans demektir. Her yeni deneme öncesi bir öncekinin neden başarısız olduğuna dair sorunlar araştırılmalıdır. Böylelikle bir sonraki deneme için şans fazlalaştırılır. Eğer çok sayıda başarısız tüp bebek denemeleri yaşandıysa yapılacak şey embriyoların anne rahmine transferi gerçekleşmeden testlerden geçirilmesidir. Kromozom tahlilleri bu aşamada önemli bir detaydır. Unutulmamalıdır ki, başarısız sonuçlanan her tüp bebek tedavisinde fizyolojik yıpranmalar dışında kadının psikolojik yorgunluğu, bıkkınlığı durumu hat safhaya ulaşır ki, bu durumun düzeltilmesi için yapılacak tedavi bazen önemli derecelere kadar yükselir.