Hamilelik döneminde birçok semptom çıkabilir. Dönem içinde ortaya çıkan çeşitli belirsiz nedenler görülürse mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. En çok hamilelik döneminde sıkça görülen sorunlardan biride kahverengi akıntı oluşması durumudur. Böyle zamanda anne adayı ileriki dönemlerde kahverengi akıntı yada kanama şeklinde lekelenmeler gördüğünde mutlaka kontrole gitmesi gerekir. Tehlike içeren bir durum olabileceği gibi nedeninin tespit edilmesi için mutlaka doktora danışmakta fayda vardır.

Gebelikte Kahverengi Akıntının Sebepleri

  • Hormonsal nedenler
  • Vajinal iltihap enfeksiyonu
  • Dış gebelik
  • Cinsel ilişki
  • Doğum kontrol ilaçlarının kullanılması
  • Ruhsal nedenler
  • Menopoz
  • Doğumun yaklaşması

gebelikte kahverengi akıntı ile ilgili görsel sonucu

Gebelik döneminde anne adayı hormonsal değişiklikler geçirmekte ve bu da hem fiziksel hem de psikolojik etki etmekte vücutta bazı tepkimelere neden olarak bazı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerden biri kahverengi akıntı yada lekelenmelerdir.

Gebelikte Hormonsal Nedenlerden Kaynaklanan Akıntılar

Hamilelikte anne adayları yüksek derecede östrojen hormonu salgılar Koyu yada açık olarak görülen akıntılar normal olarak ortaya çıkabilir. Herhangi bir tehlikesi olmayacağı gibi bazı ciddi nedenleri de olabilir. İdrarda yanma ağrı yada kötü koku gibi durumlar varsa mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Vajinal sistit sorunları nedeni ile bu akıntılar görülmekte ve mutlaka tedavisinin yapılması gerekir.

Gebelikte Vajinal İltihap Enfeksiyonu

Hamilelik döneminde genital organın hassalaşması ve enfeksiyona yakalanma olasılığı yüksek olduğundan vajina da iltihap ve enfeksiyonla birlikte kahverengi akıntının görülmesi muhtemeldir. Hamilelik durumunda bu enfeksiyonların tedavisi bebek ve anne sağlığı için önem taşımaktadır.

Dış Gebelikten Kaynaklanan Kahverengi Akıntılar

Normal olan hamilelikte yumurta hücresi ve sperm birleşip döllenme meydana gelir embriyonun rahim duvarına yerleşmesi ile gebelik durumu oluşur. Dış gebelikte ise yumurta ve spermin birleşimi ile embriyo rahmin dışında farklı bir yere yerleşir. Bu durum dış gebelik olarak bilinir ve kahverengi akıntının oluşmasına sebep olabilir. Bazı durumda kanamaya neden olabilir muhakkak doktor kontrolü gerektirir.

gebelik ile ilgili görsel sonucu

Cinsel İlişki İle Ortaya Çıkan Kahverengi Akıntı 

Gebelikte her şey normal olarak gidiyorsa cinsel ilişkinin bir zararı olmaz Bazı hassas hamileliklerde cinse ilişkiyi doktor yasaklamaktadır. Ağrılı kanama şeklinde görülen durumlarda mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Ruhsal Problemlerin Yaşanması 

Gebelik döneminde anne adayları ruhsal ve psikolojik açıdan oldukça hassas bir dönemdedir. Sıkıntıdan kaynaklanan durumlarında neden olduğu kahverengi akıntı vücutta endometriyal hücrelerinde değişiminden kaynaklamaktadır. Vücuttaki kanın değişimi de oksitlenmeden dolayı kahverengi akıntı sorununa neden olur.

Gebelikte Kullanılan İlaçlar

Hamilelikten önce bazı kullanılan doğum kontrol haplarının da gebelikte yan etki yaparak kahverengi akıntıya neden olduğu görülmüştür.

Menopoz Nedeni İle Kahverengi Akıntılar

İleri yaşlarda hamilelik geçirenler menopoza girme dönemine yaklaştıklarında akıntı ve kahverengi akıntıların görülmesi ve bazı sorunlarla karşılaşılması görülür.

Kilo Alıp Vermekte Kahverengi Akıntıya Neden Olur

 Gebelik döneminin 9 ay süresince anne adayları kilo almaya başlar kilo alımı gebelikte normaldir. Aşırı alınan kilo yada verilen kilo nedeni ile bazı sorunlar görülmektedir. Buda kahverengi akıntı şeklinde görülebilir. Doktora başvurarak hamilelikte sıkıntı olmaması için muayenelerin yaptırılması gerekir.

Hamilelik Dönemindeki Akıntı Ne Zaman Geçer?

 Gebelikte ilk zamanlarda kahverengi lekelenmelerin görülmesi gebeliğin rahme tutunma belirtisi olarak görülür. Gebelik başladığı zaman 5 ila 6 gün kadar akıntı görülebilir. Ancak gebelikte ileri ki aylarda görülen akıntı ve kahverengi akıntı şeklinde kötü kokulu ve ağrılı halde oluşuyorsa doğru tetkik için mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi gerekir.

Doğum Sancısı Lekelenmeleri

Doğuma yakın zamanlarda birkaç hafta önceden yada birkaç gün önceden görülen kahverengi akıntı doğumun yaklaştığının habercisi olabilir. Herhangi bir rahatsızlık olmadığı sürece korkulacak bir şey yoktur. Sancı ve ağrı durumunda zaman kaybetmeden doktora mutlaka müracaat etmeniz gerekir.