Çocuk bekleyenlerin en büyük hayali pozitif çıkan test sonuçları, akabinde 9 ay süren sağlıklı bir gebelik ve son olarak kucaklara alınan mis kokulu bir melek. Bu süreç kimi zaman bazı zorluklarla geçse de çoğu zaman bütün anneler için tarif edilemez bir mutluluktur. İnişli çıkışlı bir süreç olması da bazen annelerin zor günler yaşamasına neden olmaktadır. Bunların hepsinden önce ise bir süre hamileliğin olup olmayacağı, var ise ne zaman belli olacağı gibi sorulara cevap aramakla geçer. Hamilelik birliktelikten hemen sonra ortaya çıkan bir durum değildir. Bunun için belli bir süre geçmesi gerekir. Hamilelik sürecinin anneleri en heyecanlandıran kısımlarından biriside bu süreçtir. Yapılan testlerin pozitif çıkması sonrasında ise başka heyecanlara yerini bırakır.

hamilelik ile ilgili görsel sonucu

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik kaç günde belli olur? Hamileliğin belli olması için belirli bir zamana ihtiyaç vardır. Çünkü spermlerin yumurtalara ulaşması sonucuna belirli bir döllenme süreci vardır. Döllenme süreci tamamlandıktan sonra ise embriyonun rahim duvarına yapışması gerekir. Bu süreç tamamlandıktan sonra ise hamilelik belli olmaya başlar. Bu süreç ise genellikle son adet tarihi üzerinden ortalama 28-30 gün kadar bir sürenin geçmesi demektir. Bu sürede genellikle pozitif sonuçlar alınsa da bazı durumlarda adetin birkaç günden fazla gecikmiş olması gerekir.

hamilelik döllenme ile ilgili görsel sonucu

Geç döllenme gibi bir durumda söz konusu olabileceği için adet tarihinin üzerinden 1 hafta geçmiş olması kesin sonuç alınmasını sağlar. Bu sonuç ise en net kan testinde çıkar. İdrar ile yapılan testler doğru sonuç verdiği gibi bazen yanılma payı da olmaktadır. Kan testi ise en doğru sonucu veren bir gebelik testi sonucudur. Nadir olarak ise adet dönemi gelmeden ortaya çıkan gebelikler vardır. Bunlara erken gebelik belirtileri denilir. Erken gebelik belirtilerinin ortaya çıkması ile gebeliklerde ortaya çıkar. Yani sonuç olarak bu gebelikten gebeliğe ve kişiden kişiye değişen durumlardır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişen belirtilerdir. Çünkü her insanın bünyesi aynı değildir. Farklı bünyelere sahip olunması ise herkeste aynı belirtilerin ortaya çıkmayacağı anlamına gelmektedir. Fakat genel olarak kabul gören gebelik belirtileri vardır ve çoğunluk bu belirtilerin büyük bir kısmını yaşamaktadır. Gebelik belirtileri şu şekildedir;

  • Mide bulantısı; özellikle sabah saatlerinde yoğun olan ve gün içerisinde hafifleyen bulantılardır. Ayrıca yemek, parfüm, temizlik malzemesi gibi kokulu şeylere karşı duyarlı olmak ve bu kokuları alınca bulantı olması da hamilelik belirtileri arasındadır.
  • Göğüste dolgunluk hissi
  • Kasıklarda ve göğüste ağrı
  • Sık idrara çıkma
  • Adet günün geçmesi
  • Baş dönmesi ve beraberinde baş ağrısı
  • Adet dönemi ile benzerlik gösteren sancılar
  • İştahın açılması ya da kapanması
  • Kişinin kendisini sürekli yorgun ve halsiz hissetmesi

hamilelik belirtileri ile ilgili görsel sonucu

Gibi belirtiler genel olarak bilinen gebelik belirtileridir. Bu, belirtilerin her insanda görüleceği anlamına gelmez. Bazı gebeliklerde herhangi bir belirti ortaya çıkmaz ve kişi yaptığı testler sonucunda hamile olduğunu anlayabilir.

Hamilelik Belirtileri Kaç Gün Sonra Ortaya Çıkar?

Hamilelik belirtilerinin ortaya çıkma süreci de tamamen kişinin bünyesi ve döllenme süreci ile alakalıdır. Yani erken döllenme olduğu zaman belirtiler daha erken başlayabilirken geç döllenmede belirtiler daha uzun sürede ortaya çıkabilmektedir. Kimi gebelerde ise adete birkaç gün kala belirtiler kendini göstermeye başlamaktadır. Bu çok nadir olan bir durumdur. Genellikle belirtiler adetin gecikmesi ile birlikte ortaya çıkmaya başlar. Gebeliğin ilk 3 ayı devam eden belirtiler 3 aydan sonra azalmaya başlar.