Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftler bebek sahibi olmak içi doktorlara başvurmaktadır. Bebek sahibi olamamanın nedeni araştırılır. İnfertiliteye sebep olan sorunun ne olduğunu anlamak için anne adayına ve baba adayına bazı tahliller ve bunun sonucunda da tedaviler uygulanmaktadır. Baba adayından kaynaklanan nedenler; sperm sayısının yetersiz olması, sperm şeklinin bozuk olması, hareketliliğinin az olması ve spermlerin yeterli olgunluğa erişmemiş olmalarıdır.

sperm ile ilgili görsel sonucu

Bu sorunların varlığın da sperm hücresi yumurta hücresini dölleyecek kadar yeterli ve kaliteli değildir. Sperm hücresinin sorunlarından dolayı gebelik oluşmaz. Bu sorunların var olup olmadığını anlamak için baba adayı meni örneği verir. Bu örnek laboratuar ortamın da incelenerek sorunun ne olduğu araştırılır. Araştırmalar sonucun da bulunan sorun uygun tedavi ve yöntemler ile doktor tarafından yapılır. Tedaviler tamamlandıktan sonra doğal yolla ve gerekiyorsa tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilirsiniz. Bebek sahibi olamadığınız da mutlaka bir uzmana giderek tavsiye almalısınız.

Gebelik Oluşması İçin Sperm Sayısının Kaç Olması Gerekir?

Doğal yolla hamile kalınması için sperm konsantrasyonunun ve sayısının yeterli olması gerekir. Gebelik oluşması için sperm sayısının 39 milyonun altında olmaması gerekir. Sperm sayısının bu değerin altında olması kesinlikle hamileliğe engel olacağı anlamına gelmez. Sperm sayısı azaldıkça gebelik şansı azalır ve tedavi gerektirir. Uzun ve zor bir tedavi sürecinin ardından bebek sahibi olunabilir. Bunun dışında bir erkeğin sperm sayısı sıfır olabilir ve buna azospermi denir. Bu durum varlığın da sperm erkekten cerrahi yöntemle alınarak tüp bebek yardımı ile bebek sahibi olunabilir.

sperm ile ilgili görsel sonucu

Sperm Sayısı Azlığı Neden Olur?

Sperm sayısının az olmasının nedeni genel olarak genetik faktörlerdir. Ailede sperm sayısı azlığı gibi sorun olan erkeklerin sperm sayısının az olma ihtimali diğer erkeklere göre daha fazladır. Yakın çevre de sperm sayısı yetersizliği nedeni ile çocuk sahibi olamayan var ise mutlaka bir doktora başvurarak gerekli önlemlerin erken dönemde alınması gerekir. Bunun yanında sperm sayısını azaltan diğer faktörlere bakacak olursak;

1- Alkol, sigara ve zararlı madde kullanımı

2- Aşırı kilo alımı ve obezite

3- Uzun süreli ve ağır sporlar yapmak

4- Aşırı tuzlu ve yağlı gıdalar ile beslenmek

5- Düzensiz yaşam ve beslenme bozuklukları gibi nedenler de sperm sayısının yetersiz olmasına neden olan faktörlerdir. Bu faktörler var ise tedavi edilmelidir.

Sperm Testinde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Sperm örneği verecek olan erkeklerin test yapılmadan 3 gün önce cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. Bunu yaparken sperm sayısını artırmak için 10 gün gibi bir süreye uzatmak da tahlili sonucunun yanlış çıkmasına neden olmaktadır. Süre uzadıkça sperm sayısı artar ancak sperm hareketliliği ve kalitesi azalır. Sperm örneği vermeden önce idrarınızı boşaltmanız gerekiyor. Sperm örneği verirken kullanılacak olan kabın içine dokunulmamalıdır. Ayrıca örnek verirken asla kayganlaştırıcı gibi jeller kullanılmamalıdır. Tahlil için verilen sperm örneği 30 dakika içinde çalışılmalı ve bu süre uzatılmamalıdır. Örneği verirken kabın dışına sperm dökülecek olursa tahlil için başka bir gün tekrar randevu alınmalıdır.

sperm ile ilgili görsel sonucu

Sperm sayısını artırmak için piyasaya sürülen bitkisel ürünleri kullanmayınız. Yiyecek ve içeceklerin sperm sayısını artırdığına dair bilimsel bir olgu yoktur. Sperm sayısı azlığı sorunu olan erkeklerin üroloji doktoruna giderek başarısı kanıtlanmış ilaç tedavisi veya cerrahi yöntemler ile çözüm aranmalıdır. Ayrıca bu ilaçları doktor tavsiyesinde kullanmalısınız. Herhangi birisinin önerisi ile ilaç kullanmak sağlığınız için çok büyük tehlike içermektedir.