Kadınlarda menopoz dönemi 45-50 yaşlarında meydana gelen bir dönemdir. Bu dönemde kadında doğurganlık dönemi sona erer. Yani yumurtalık rezervinin bitmesi demektir. Bu da kadında her ay gerçekleşen adet kanamalarının sona ermesi demektir. Eğer bu durumlar 40 yaş öncesinde birden gerçekleşirse bu da erken menopoz olarak tanımlanmaktadır. Erken de olsa menopoza giren kadının kendi yumurtalarıyla hamile kalması imkansızdır. Menopozun teşhisine gelince kan testi ile FSH ve LH hormonlarının değerleri ölçülerek kesin durum belirlenir.

Erken menopoza girmiş bir kadında tüp bebek uygulaması için öncelikle menopozun teşhisinin net olması gereklidir. Bazen adet kanamaları tekrar başlayabilir. Bu da üreme fonksiyonun hala bitmediğinin göstergesidir. Erken menopoza giren kadınlarda yeni geliştirilen birtakım yöntemlerle gebelik elde edilebilmektedir. Bu da kök hücre ya da yumurta dondurma ile tüp bebek tedavisidir.

Tüp Bebek Uygulamalarında Yaş Sınırı Var mıdır?

Normal şartlarda 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Ancak 38 yaşından sonra anne uygulama esnasında çok daha özenli bir uygulamadan geçirilir. Genetik testler, kromozom sayıları kontrolleri özenle kontrol edilir. Tüp bebek tedavisi görmek isteyen bir çifte kadının adet dönemindeki 3. günde hormon testleri yaparak ve yumurtalık rezervi kontrol edilerek gerekli kontrollerden geçilerek işlemler başlatılır.

Tüp Bebekte Erken Menopoz Tanısı

Tüp bebek tedavisi için kadın yaşı 40 yaş altıysa ve erken menopoz teşhisi konulduysa gerekli bütün tahlillerin yapılmış olması gereklidir. Menopoza girdiğini sanan bir kadın birden tekrar normal düzene devam edebilir. Bu sebeple tedavi bünyesindeki hekimin hormonların durumunu, kısırlığa dair tüm testlerin kontrolünün yapılması önem taşır. Bu kontroller tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırır.

  • Menopoz dönemi 45-50 yaş arası normal olarak nitelendirilir.
  • Erken menopoz dönemi 40 yaş öncesidir.
  • Erken menopoza girme durumu yapılan hormon testleri önceden belirlenebilir. Böylelikle yumurta rezervi tükenmeden önlem alınabilir.
  • Kadın yaşı ile birlikte yumurtalık rezervinde azalışlar başlar.
  • Erken menopoz teşhisi konulan bir kadında yumurta tükenmeden toplanabilirse tüp bebek ile şans olabilmektedir.

Erken menapoz teşhisinde hızlı bir şekilde tüp bebek tedavisine geçilmelidir. Eğer FSH değerleri çok yüksekse geç kalınmış demektir. Eğer hala sınırdaysa yumurta elde edilebilir. Yapılacak tek şey rezerv tükenmeden yumurtaları toplamaktır. 40 yaşında menopoz erken menopoz olarak nitelendirilir. Erken menopoza giren veya yaşla birlikte yumurtalık yaşlanma riski taşıyan kadınlarda çocuk sahibi olunmadıysa gebe kalma şansı oldukça düşüktür. Bazı durumlarda tüp bebek bile yetersiz kalabilmektedir.

Erken menopoz tedavisinde olan bir kadında henüz çocuk doğurmamış ise bu durum artık son derece düşük hatta imkansız hale gelir. Zira tedavide kadına hormon tedavisi uygulanır çünkü yumurta hücreleri tükenmiştir. Tükenen yumurta hücrelerine tüp bebek dahi uygulansa gebelik şansı yoktur. Tüp bebek uygulaması için kesinlikle kadında yumurta hücresi bulunmalıdır. Bazen de erken menopoz teşhisi konulsa da adet kanamaları tekrar başlayabilir bu da gebelik elde edilme oranının bir nebze yükselmesi anlamı taşır. Yani zaman kaybedilmeden tüp bebek tedavisi bir şans olabilir.

Menopoz dönemi erken ya da geç kadının doğurganlık sürecinin bitmesi demektir. Bu durumlarda yardımcı üreme tekniklerinin kullanımı ile annelik duygusu tadılabilir. Buna da en net cevabı tüp bebek tedavisi vermektedir. Yumurta hücreleri tükenmemiş kadınlarda tüp bebek tedavisi cevap verir. İlerleyen zamanlarda anne olmayı tercih eden kadınların özellikle her sene rutin bir şekilde yumurta rezervi kontrolü yaptırmaları bu açıdan önem taşır. Böylelikle yumurta kapasiteleri hakkında bilgi alan kadın annelik ertelemesine karar verebilme yetisine kavuşmuş olur.