Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler heyecan içinde çocuk sahibi olmayı bekler. Fakat bazı nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamazlar, bunun için ilk etapta detaylı muayene ve testler tabi tutulmaları gerekir. Çocuk sahibi olmak için problem belirlendikten hemen sonra düzenli ilaç kullanımı yapılmalı ve doktor tavsiyelerine bire bir uyum sağlanmalıdır. Kulaktan dolma bilgiler ile hareket edilmemeli ve profesyonel destek alınmalıdır.

Sperm Performansını Arttırmak Neden Önemlidir?

Çiftlerin sıkıntı çekmeden ve endişe duymadan sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmeleri için kendi sağlıklarına da dikkat etmeleri gerekiyor. İlk olarak stres, sigara ve alkolün bırakılması atılacak ilk doğru adım olacaktır çünkü sigara sperm sayısını azalttığı gibi bebeğin DNA’sına da zarar verir. Spermin sağlıklı bir şekilde oluşması 3 ay sürdüğünden, bebek sahibi olma çalışmalarına başlamadan en az 3 ay kadar önce sigara terk edilmelidir ve hatta dumanına dahi maruz kalınmamalıdır. Ayrıca aşırı derecede tüketilen alkol de iktidarsızlığa neden olur ve bu nedenle erkeklerde sperm performansı düşüşü ortaya çıkar. Bunun yerine, sperm sağlığına yardımcı olan doğal yeşil bitkisel çaylar tercih edilmelidir.

Yapılacak doğru bir egzersizle de vücut sağlığınızı koruyarak kilonuzu dengede tutabilirsiniz. Ancak ereksiyon oluşumunu sağlayan sinirlere zarar verdiğinden, bisiklet kullanmayı pek tavsiye etmiyoruz. Hafif yürüyüşler yapmak stresinizi azaltacağı gibi sperm performansını da çoğaltır. Bunun yanında mastürbasyon sayısını azaltmakta da fayda var.

Çok uzun süre olmamak kaydıyla derinizin güneşle teması da sperm sayısını arttırmada önemli bir rol oynar. Testislerde oluşabilecek aşırı ısı sperm sağlığını olumsuz etkiler çünkü sperm hücreleri sıcakta azalmaktadır. Bunun için dar pantolon ve sıkı iç çamaşırı giyinmekten kaçınmalısınız.

Sperm Performansını Arttıran Yiyecekler Hangileridir?

Erkekteki sperm sayısı azaldıkça kadının hamile kalma olasılığı da azalır. Sperm sayısını çoğaltmak için erkek yediği yiyeceklere de dikkat etmelidir. İçinde E ve B12 vitaminleri, selenyum ve protein bulunduran yumurta, sperm performansının hareketliliğini arttırır. Bunun yanında başta ıspanak ve brokoli olmak üzere yeşil yapraklı sebzeleri tüketmekte fayda var.

Yüksek oranda potasyum ve magnezyum içeren ve lif açısından zengin olan muz, sperm sayısını arttırdığından günde 1-2 kez yenilmelidir. Arzuyu arttırıcı etkisi olan ve mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olan esmer çikolata, sperm performansını arttırır ve spermlerin sağlıklı kalmasını sağlar. Narın da sperm kalitesini çoğaltıcı bir etkisi vardır ve bol bol tüketilmelidir bu dönemde.

Ay çekirdeği, ceviz, kabak çekirdeği, badem, zencefil, karnabahar, susam, sığır ve kuzu eti ve deniz ürünleri çinko açısından zengin yiyeceklerdir ve tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca sarımsak, kanın cinsel organlara akışını hızlandırır ve sperm sayısını arttırır; kuruyemiş olarak fıstık, kuru incir ve fındık etkilidir.

Düzenli bir uyku sizi stresten uzaklaştırır, dinlenmenizi sağlar ve cinsel yaşamınızı canlandırır. Bu yüzden iyi ve etkili bir performans için uyku düzenine dikkat etmeniz gerekmektedir. Mesir macunu, roka ve keçi boynuzu cinsel gücü arttırıcı etkiye sahiptir. Vücuttaki kan dolaşımını harekete geçirmek için bitkisel yağlarla hafif masaj yapmak kan akışını hızlandıracağından sağlıklı sperm üretimine de katkı sağlar.

İşlenmiş et olan salam, pastırma ve sosis, sperm sayısını düşürdüğünden uzak durulması gereken yiyecekler arasındadırlar. Ek olarak, cep telefonlarını sürekli ön cepte taşıyan erkekler bu davranışlarından vazgeçmeli; hareketli bir yaşam, dengeli beslenme, bol su tüketimi ve uyku düzeni erkeklerin dikkat etmesi gereken konulardır. Gerektiğinde tıbbi yardım alınmalıdır.