Kısırlık 21. Yüzyılın en çok şikayet edilen rahatsızlıkların başında geliyor. Özellikle son yıllarda çevresel koşullarında kötüleşmesi nedeni ile pek çok erkek kısırlık tedavisi ve şüphesi ile hekimlere başvuru yapıyor. Hem kadınlarda hem de erkeklerde eşit ölçüde kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalınıyor. Kısırlık gelişen tıbbi olanaklar ile büyük ölçüde tedavisi yapılan hastalıkların başında yer alıyor. Erkeklerde de kısırlık en sık görülen hastalıklar arasında alıyor. Erkeklerde kısırlığın pek çok nedeni olmakla birlikte tedavilerde büyük oranda başarı sağlanıyor. Erkeklerde kısırlık tanısı konulurken genelde uzman bir hekim ve belli bir test aşamasından sonraki sonuçlar baz alınıyor. Tanı konulduktan sonraki süreçte ise öncelikli olarak kısırlığın nedeni, boyutu ile ilgili saptamalardan sonra tedaviye başlanıyor.

Kesin tanının konulması için yapılan tetkikler ve tahlillerin tedavi aşamasında önemi oldukça büyük. Erkeklerde kısırlık pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebiliyor. Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalarda çevresel etkenlerinde kısırlığa neden olduğu anlaşılmıştır. Bir diğer önemli neden ise hormonal sorunlarına erkeklerde kısırlığa sebep olmasıdır.

Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

Erkeklerde kadınlarda kısırlık hem fiziki olarak hem de çevresel etmenlere bağlı olarak farklı nedenlere bağlı olarak yaşanıyor. Erkeklerde kısırlık testisten kaynaklı sorunlar başta olmak üzere pek çok farklı nedene bağlı gelişebiliyor. Testiste meydana gelen gelişim bozukluğu da kısırlığa neden olan sorunlar arasında yer alıyor. Özellikle testisin olması gereken yerin altında ya da üstünde olması kısırlık nedenlerinin arasında yer alıyor.

  • Kullanılan ilaçlar
  • Çevresel koşullar
  • Sperm eksikliğine bağlı sorunlar
  • Testis iltihaplanması
  • Varikosel
  • Meni kanallarında oluşan tıkanıklık

Peniste var olan şekil bozuklukları gibi sorunlar erkeklerde kısırlığın başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Bu sorunlar tanısı konulduktan sonra hemen tedavi süreci başlatılıyor ve genellikle düzenli bir tedavi süreci ile tedaiye yanıt alınabiliyor.

Erkekler Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık genel anlamda belirti vermeyen bir süreç izliyor. Ancak idrar yapma aşamasında yoğun bir yanma sorunun olması da bir belirti olarak kabul edilebiliyor. Bir diğer önemli belirti ise yine erkeklerde yoğun akıntı oluşmasının bu anlamda dikkate alınması gerektiğinin altı çiziliyor. Ancak bunlar kısırlık tanısını koymak için yeterli görülmüyor. Bunun için belli bir süreçte ilişki kısıtlamasına gidiliyor.Bu zaman diliminde doktorun uygun gördüğü tahliller ve muayeneden sonra tanı net olarak konulabiliyor. Bu tetkikler sperm testi uygulaması ve ultrasonografi gibi tahliller olarak yapılıyor.

Çıkan sonuçlara göre kısırlık tanısı konuyor. Kısırlık tanısı konulduktan sonraki süreçte kısırlığa neden olan etmenler net olarak belirleniyor. Buna bağlı olarak da tedavi süreci başlıyor. Genelde kadınlara oranla erkeklerde kısırlık tedavisinde daha çabuk ve daha fazla olumlu sonuç alınıyor. Bu nedenle kısırlık tanısı konulduktan sonra hemen tedavi olunması gerekiyor. Ayrıca ilerleyen yaşlarda da sperm sayısında azalma ve kalitesinde de bozulma meydana gelebiliyor.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde kısırlık tedavisi kısırlığın nedeni ile doğru orantılı olarak yapılıyor. Bu noktada kısırlığa sebep olan etmenler belirlendikten sonra kişi doğru tedaviye yönlendiriliyor. Örnek verilecek olursa eğer sperm sayısı az olan erkek için azalmanın derecesi saptandıktan sonra aşılama yöntemi uygulanıyor. Uygulamadan sonra değişim var mı yok mu ya da sperm sayısındaki artışın oranı değerlendiriliyor. Eğer erkekte sperm yok denecek kadar az ise mikroenjeksiyon denilen tedavi yöntemine başvuruluyor. Ayrıca son yıllarda erkek kısırlığında hiç spermi olmayan erkekte bile tedavi oranının oldukça yüksel olduğu biliniyor.

Erkeklerde en sık rastlanılan kısırlık sebeplerinden biri de varikosel adı verilen testis damarlarının varisleşmesi rahatsızlığıdır. Bu hastalık ancak cerrahi bir operasyondan sonra tedavi edilebilinen hastalıklar arasında yer alıyor. Cerrahi ameliyattan sonra sperm kalitesi arttırılıyor. Ancak varikosel sorununda bu yöntem de yeterli olmuyor. Sonuç olarak tüp bebek bu süreçte daha sağlıklı sonuçlar alınan yöntemler arasında yer alıyor.