Kısırlık ya da bilimsel adı İnfertilite olan  bu hastalığın tıp literatüründe ki anlamı bir kadın ile bir erkeğin ortalama olarak bir sene boyunca düzenli olarak korunmasız ilişkiye girmesi ve bu korunmasız cinsel ilişkiler sonucunda kadının gebe kalamaması durumudur. Bu durumu bazı hekimler bir sene yerine duruma bağlı olarak iki seneye kadar denenmesi gerektiğini savunmaktadır. Böylelikle dış etkenler, coğrafi konumlar ya da psikolojik etkenlere bağlı kalmaksızın bu süreç içerisinde bir gebelik oluşması gerekmektedir.

Bu durumu iki sebebi olabilmektedir bunlardan bir tanesi erkek bireyin kısır olma durumu diğeri de kadın bireyin kısır olmasıdır. Bu yazımızda İnfertilite den yani erkeğin kısırlığından bahsedeceğiz. Yapılan araştırmalara göre 100 çift üzerinde yapılan 1 yıllık korunmasız cinsel ilişki sonucunda yalnızca yüze on beşlik bir ksımın gebe kalmadığı gözlemlenmiştir. Bu oranı kadın ve erkek faktörüne bağlı inceleyecek olursak da gebe kalınmayan çiftlerin yüzde yirmilik bir kısmı sadece erkekten kaynaklanmaktadır.

Sadece kadına bağlı oran ise yüzde kırklık bir kısmı kapsamaktadır. Geri kalan kısım ise hem erkek hem de kadından kaynaklanmaktadır. Yani bakıldığı zaman ortada bir gebelik olmaması durumunda bunu sebebi yüzde elli kadından yüzde elli oranda da erkekten kaynaklanıyor denilebilir. Bu süreçte kadın ve erkeğin beraber olarak doktora gitmesi ve gerekli incelemeleri yaptırması ve aynı zamanda birbirlerine destek olmaları gerekmektedir. Gelişen teknolojiler ile kısırlığa çözümler bulunuyor olması aşılama ya da tüp bebek gibi yöntemlerle çiftlerin çocuk sahibi olabiliyor olması da olumlu bir durumdur.

Kısırlığın Nedenleri

İnfertilite yani erkek kısırlığı tek bir sebepten değil birden çok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepleri inceleyecek olursak en çok karşımıza çıkan hormanların dengesinde meydana gelen değişme ve bozulmalar olacaktır. Hormon dengesi bozulması sperm kalitesini olumsuz etkilemekte ve erkek bireyin kısır kalmasına sebep olmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da eğer tedavi edilmez kontrol altına alınmazlar ise zaman içerisinde ilerleyerek kısırlığın meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle bel soğukluğu olarak bildiğimiz hastalık zaman içerisinde ilerleyerek sperm kanalının tıkanmasına ve erkek bireyin kısır olmasına neden olmaktadır.

Genetik olarak da kısırlık görülebilmektedir. Erkek bireyin iltihap hastalıkları geçirmesi de sperm yollarının tıkanmasına ve üretkenliğini yitirmesine sebep olabilmektedir. Kullanılan bir takım kimyasal ilaçlar ve uyuşturucu etken maddelerin de zaman içerisinde kısırlığa sebep olduğu yapılan araştırmalarca ortaya konulmuştur. Bir diğer etken ise varikosel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Varikosel Nedir?

Varikosel olarak sıkça adını duyduğumuz hastalık erkeklerde görülen yumurtalık damarında varis oluşması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Varis ile kaplanan bu damarlar erkeğin testislerine zarar vermektedir. Bu da beraberinde spermlere zarar getirmektedir ve bu durum da kısırlığa sebep olmaktadır. Gelişen teknoloji ile mikro cerrahi uzmanları yardımıyla kolayca tedavi edilebilen bir durumdur.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kısır olduğu belirlenen bireyin bu hastalığının altında ki temel etken bulunmalıdır. Daha sonrasında ise bu etkeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi şekli seçilmelidir. Bu tedavi yöntemleri ilaçla olabileceği gibi varikosel gibi durumlarda ise cerrahi müdahale yani ameliyat yöntemi ile de yapılabilmektedir. Bu durumda hastalığın temelinin çok iyi belirlenmesi önemli bir rol oynamaktadır. Tedavinin amacı ise erkek bireyi İnfertilite hastalığından kurtarmak ve çiftin en kısa sürede bir çocuk sahibi olmasını sağlamaktır. Bu gibi durumlarda gerekirse tüp bebek tedavisi de uygulanmaktadır.

Bu tedavi için erkeğin sperm kalitesi kadar yanın yaşı, rahminin tüp bebeğe uygunluğu gibi bir çok etken bulunmaktadır.