Kısırlık erkeklerin en çok şikayetçi oldukları hastalıkların başında gelir. Üreme problemleri kişide fiziksel hastalık olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da yıkıcı etkilere neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar bazı meslek gruplarının daha çok risk altında odluğunu gösteriyor. Bu meslek grubunda ki kişiler daha çok dikkat etmeli ve gerekli önlemleri almalıdır ki ilerleyen zamanlarda bu durum ile karşılaşmasınlar. Kısırlık konusuna dikkat çeken uzman hekimler ve araştırmacıların özellikle değindiği konu sıcaklık hususudur. Sıcaklık ile sperm sayısı ve kalitesi tam bir ters ilişki içerisindedir. Bu durumda oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Erkeklerin üreme kanalı olan spermlerin sıcaklığın artması ile kalitesini yitirdiği bilinmektedir. Sıcaklığın yüksek olduğu hamamlar ve saunalar spermlerin sayını azaltmakta ve kalitesini düşürmektedir. Bu gibi alanlarda çok uzun süre bulunmamaya dikkat edilmelidir. Dar kot pantolonlar ve slip iç çamaşırları da aynı etkiyi yaratmaktadır. Bulunan ortam ve giyilen kıyafetlere dikkat etmek son derece önemlidir. Sıcak ortamlarda çalışan erkeklerin özellikle maden çalışanları, fırınlarda çalışan erkeklerin sperm sayıları hızla azalmaktadır ve bu durum beraberinde kısırlığı getirmektedir.

Kısırlık Nedir?

Üreme çağında ki bir kadın ile üreme çağında ki bir erkek bir sene boyunca düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen bir gebelik durumu olmaması durumu ile açıklanabilmektedir. Bu durum kadından ya da erkekten kaynaklı olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre gebelik gerçekleşmemesi yüzde 40 sadece erkekten kaynaklı, yüzde40 sadece kadından kaynaklı yüzde 20 ise hem kadın hem de erkekten kaynaklı olmaktadır. Bir sene sonucunda gebelik oluşmaması durumunda kısırlık tedavisine başlanmaktadır. Alternatif yol olarak ta sperm yerleştirme ya da tüp bebek tedavileri uygulanır. Günümüzde bu alanda kullanılan en gelişmiş teknoloji olarak karımıza tüp bebek tedavisi çıkmaktadır.

Kısırlığın Giderilmesi İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bedenimizin ortala sıcaklığının 36 ila 37 derece arasında olduğunu biliyoruz. Ancak spermler için ideal sıcaklık 34 derecedir. Bundan dolayı spermlerimizin ve testislerimizin çok sıcak olmaması gerekmektedir. Aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalı sauna kaplıca gibi ortamlarda fazlaca bulunulmamalıdır. Aşırı dar kıyafetler de testis bölgesini sıkacağı ve doğal olarak sıcaklığı yükselteceği için çok tercih edilmemelidir. Aynı zamanda uzun yol şoförü gibi sürekli oturan erkeklerde terleme dolayısıyla testis bölgesinde sıcaklık artışı yaşamaktadır. Bu durumda doğrudan sperm sayısına ve sperm kalitesine etki etmektedir. Bu gibi mesleklerin çalışanı olan erkekler çok sıkı iç çamaşırları yerine daha geniş iç çamaşırları giymeli aynı zamanda dar kesim pantolonlar yerine daha geniş pantolonlar ve şortlar kullanılmalıdır.

Kısırlığa Neler Neden Olur?

Erkek çocuğun dünyaya gelmesi itibari ile testisler karın bölgesinden aşağıya testis bölgesine inmektedir. Bu durumun oluşmamsı ise sperm yapısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu da beraberinde kısırlığı getirmektedir. Bu duruma inememiş testis durumu adı verilmektedir. Ve beraberinde testis kanserine de neden olmaktadır.

Varikosel adı verilen durum yapılan araştırmalara göre zaman içerisinde erkeklerin ortalama olarak yüzde on beşinde görülmektedir. Bu durum testislerde ki damarların içerisinde varis oluşması ile meydana gelir. Varis oluşumu ile yavaşlayan kan akışı testislerin sıcaklığını yükselmesine neden olur bu durum da kısırlığa davetiye çıkartmaktadır.

Geçirilen enfeksiyonel hastalıklar, cinsel hastalıklar tedavi altına alınmadığı durumda ilerleyen zamanlar kısırlığa dönüşmektedir. Bu enfeksiyonlar üreme kanalının tıkanmasına ve beraberinde spermlerin azalmasına ve var olan spermlerin de kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Testislerde meydana gelen tümörlerin tedavi edilmesi için kullanılan yöntemler spermlere etki etmektedir.