Erkeklerde görülen kısırlık birçok sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bazı bulaşıcı hastalıklar ve infertilite kaynaklı durumlar ergenlik durumunda ortaya çıkan yüksek ateş, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği gibi sonradan sperm kalitesinde yetersizliğe sebep olarak kısırlığa da sebep olmaktadır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Uzun yıllar cinsel hastalıklardan kaynaklanan sağlık problemleri nedeni ile tedavi edilmemiş hastalıklarda erkekte infertilite durumu görülmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar spermde toksit maddelere neden olduğundan spermin kalitesi bozulur ve DNA hasarına neden olabilir.

Obezite İnfertilite İlişkilendirilir mi?

Obezite ve infertilite arasında bağlantı bulunmamaktadır. Ancak hormonlardan kaynaklanan sebepler nedeni ile testislerde kan akışı yeterli olarak sağlanamaz. Sperm parametreleri açısından bu durum olumsuzluğa neden olmaktadır.

Çocukluk Çağında Kanser Ve Kısırlık

Çocukluk çağlarında geçirilen lösemi gibi kanser hastalıklarında kemoterapilerden dolayı sperm elde etmek zorlaşmaktadır. Bu nedenle spermlerin tedavi öncesinde dondurulması tavsiye edilmektedir.

Cinsel İşlev Bozukluğu Ve İnfertilite Sorunu 

Cinsel bozukluktan kaynaklanan sorunlar kısırlığa sebep olabilir. Cinsellik tam olarak olamadığı zaman hamilelik durumu da zorlaşabilir.

Erkeklerde Kriptorşizm İnmemiş Testis

Doğum sonrasında yada doğumdan 1 yıl sonra erkek çocukların testislerinin yumurta torbasına inmesi beklenir. Eğer bu süreç içinde bir yada iki testis strotuma inmiyorsa kriptorşizm den şüphelenilebilir. Karın içinde yukarıda kaldığından testisler ısılara maruz kalmakta ve fazla ısınmadan sperm üretiminde bozukluk olmaktadır. Çift taraflı da azospermi durumu mevcuttur.

Hiç sperm bulunmaması durumu da söz konusu olabilir. İnmemiş testislerin ileride testis tümörü gelişmesine maruz kalmaması için erken teşhis gerekmektedir. Bu sayede bazı üreme teknikleri sayesinde çocuk sahibi olma ihtimalleri tedavi ile sağlanabilir. 

Testis Tümörlerinin Olması  

Testislerde görülen tümör sebebi ile infertilite durumu görülmektedir. Kemoterapi ilaçları ve radyoterapi gibi tedaviler sperm üretimini yavaşlattığı için çocuk sahibi olmada olumsuzluk sonuçlar doğurabilir.

 Varikosel Durumlar

Testis etrafında ve yumurtalık torbası denilen varikosel strotumda varisli damarlar oluşması nedeni ile varikosel durum yaşanmaktadır.

Sistemik Hastalıklar Nedeni İle Kısırlık

Böbrek hastaları ve yüksek ateş geçiren erkeklerde sperm sayılarının azalması nedeni ile ve ve cinsel isteksizlik durumu gibi nedenlerden kaynaklanan sorunlar hormonal dengesizliği olan kişiler ve alerjik reaksiyonları olanlarda sperm kalitesinde yetersizlikler görülmektedir.

Genetik Durumlar Kısırlığa Neden Olabilir mi?

Cinsiyet kromozomlarında görülen birçok bozukluklar infertilitiye sebep olabilir Orak hücreli anemi kistik fibroz, ve mesane bozukluklarında sperm kanallarının gelişmediği görülür.

Uyuşturucu, Alkol Ve Sigara 

Kaliteli spermin sayısını etkileyen alkol, sigara ve uyuşturucudan dolayı kısırlık durumuna sebeptir. Bu zararlı maddeler hormonlarda dengesizliğe neden olmaktadır.

Meninin mesaneye doğru geriye doğru akma sorunu ejakülasyon (boşalma) olarak adlandırılır. Diyabet yüksek tansiyon ve psikolojik sorunlar nedeni ile kullanılan ilaçlardan kaynaklanan kısırlık durumu söz konusudur.

 Kısırlık Tanısında Dikkat Edilecek Hususlar

  • Testis ve penisin görüntüsü
  • Obezite olup olmadığı
  • Varikosel durumu olup olmadığı
  • Sperm kanallarının olup olmadığı
  • Testislerin torbada olup olmadığı

Bununla beraber hormonların incelenmesi ve Y kromozonun değerlendirilmesi transrektal ve ultrasonografi ile gereken testlerin yapılması ile değerlendirilmektedir. Bazı durumda sperm kuyruğunun yapısındaki bozukluk nedeni ile de kısırlık sorunu yaşanabilir. Erkek kısırlığının iki derecesi vardır spermin azalmasından kaynaklanan ve hiç sperm olmaması durumudur.

Kısırlık Tanısı Nasıl Konulur?

Uzun zamandır çocuk sahibi olamayan erkekler mutlaka tetkikler için doktora gitmeleri gerekir. Hayat hikayenizi de göz önüne alan doktor gereken muayeneye göre kısır olup olmadığınıza dair teşhisini koyar. Kadınlarda daha zorlu bir süreç olduğu için erkeklerin öncelikle muayene olması daha çabuk sonuç almanızı sağlayacaktır.