Kısırlık durumu kadına ve erkeğe bağlı olarak nedenlerden dolayı ortaya çıkan durumdur. Eğer erkekte kısırlık varsa, sperm hareketi, sayısı ya da kalitesinde sorun olduğuna işarettir. Erkeğe bağlı sebeplerde en önemli durum sperm varlığıdır, sperm yoksa gebelik sağlanamaz. Tüp bebek tedavisi normal yollarla gebelik sağlanamadığı durumlarda yardımcı üreme tedavilerinden biridir ve ilerleyen teknoloji ile birlikte her geçen zamanda başarı oranlarında artış sağlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde kadından alınan yumurta ve erkekten alınan spermin laboratuar ortamında döllenmesini sağlayarak kadın rahmine yerleştirilmesidir. Sonraki aşamalar embriyonun tutunmasının beklenmesidir.

Erkeğe bağlı kısırlıkta en çok yaşanan durum spermde ortaya çıkan bozukluklardır. Bir diğer neden ise sperm sayısının azlığıdır. Az sperm üretimi ya da hiç sperm üretimi olmaz. Spermlerde hareketlilik önemli bir detaydır. Eğer gerekli hareketlilik olmazsa döllenme olması imkansızdır. Bazı spermlerde yapı olarak bozuktur ki bu durum da yumurtayı dölleme açısından sorun yaratır. Tüp bebek tedavisinde erkeğe bağlı gelişen kısırlık durumunda çoğu zaman başarı kazanılır. Eğer bebek sahibi olmak isteyen bir çiftte erkeğe bağlı kısırlık tespiti söz konusu ise genelde tüp bebek tedavisi önerilir ki; böylelikle erkekten alınan spermler laboratuar ortamında uygun olanları seçilerek döllenme sağlandırılır.

Erkeklerde kısırlık iltihaplı hastalıklar, genetik hastalıklar, yaşanan cerrahi işlemler, hormonal hastalıklar sebepleriyle meydana gelir. Alkol ve sigara kullanımı da erkeklerde üreme bozukluklarına sebebiyet verir. Spor yapan bir erkek doping tarzı ilaçlar kullanıyorsa bu da kısırlığa neden olur. Erkeklerin çalıştıkları iş bile etki eder. Mesela sürekli oturan biri, kimyasal madde işlerinde çalışan biri için kısırlık oluşumu önemli faktörlerdendir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde kısırlık çoğu zaman tetkiklerde en sona bırakılır. Önce kadın testlerden geçirilir. Sorun her zaman kadında aranır. Oysa erkekte yapılan sperm testi ile bütün sorunlar belli olur. Erkeklerde kısırlık belirtileri pek belirti vermese de idrar yapmalarda yapma ve zorlanmalar ardından prostat sorunları, daha önce geçirilmiş bir verem hastalığı neden olabileceğinden mutlaka doktor kontrolünde olunmalıdır.

Erkekte Yaşanan Hastalıklar Sperm Sayısını Etkiler Mi?

Erkeklerde 60 yaş üzerinde olunduğundan sperm sayısı ve kalitesinde azalışlar başlar. Erkekte yaşanan hastalıklar bu basit bir grip olsa bile sperm sayısını ve kalitesini bozar. Kullanılan ilaçlar sperm sayısında azaltma sağlar. İlaçlar kesildikten sonra normale döner. Bir kanser tedavisi gören erkek de kısırlık yaşanabilir.

  • Erkekte kısırlık spermle ilgili sayı ve kalitesi açısından yaşanabilir.
  • Erkekte kısırlık 60 yaş sonrasında başlayabilir.
  • Erkekte yeterli sperm yoksa tek bir spermle bile gebelik sağlanabilir.
  • Erkekte hiç sperm yoksa gebelik sağlanamaz.
  • Sperm sayısı ve sperm hareketliliği önemli noktalardır.

Erkekte sperm hareketsizliğini önlemek için de bazı önemli noktalar vardır. Doktor kontrolünde olunan bu durumda doktor tarafından erkeğe 3 günlük cinsel perhiz verilir ki bu dönem zarfında spermler güçlerini toplayabilme durumuna ulaşabilsinler böylelikle sperm sayılarında artış ve hareketlilik sağlanmış olur. Çok sıcak küvetler, hamamlar, saunalar erkeklere önerilmez. Sperm sayısını arttırmak için yaşam tarzında ufak değişikliklerle bu başarılabilir. Sigara ve alkol kullanımı varsa azaltılarak bu durum için bir başlangıç yapılabilir. Stres her şekilde baş düşmandır. Hormonlara dahi olumsuz etkisi vardır. Beslenme tarzında yapılan değişikliklerle de sorunlar hallolabilir.

Azospermi durumu erkekte sperm üretiminin olmaması demektir. Bu da tüp bebek dahil bebek sahibi olamamak demektir. Döllenme için mutlaka 1 adette olsa canlı ve kaliteli sperm gereklidir. Azospermi erkekte kısırlıktır. Ve nedeni çoğu kez tespit edilemez. Tüp bebek tedavisinde spermlere bir şekilde ulaşma vardır ki bu da gebeliği oluşturmak için yeterlidir.