Tüp bebek tedavisi içerisinde laboratuar ortamında sağlanan döllenme sonrasında embriyo transferi aşaması en önemli kısmıdır. En kaliteli olan embriyolar seçilir ve kadın rahmine aktarılma işlemi gerçekleştirilir. Tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlanması, hamileliğin başlaması için embriyonun rahim duvarına başarı ile tutunması amaçtır. Embriyo transferi ağrısız bir işlemdir. Transfer sonrasında anne adayının doktoru tarafından kendisine özen gösteren bir dönem içerisinde olması istenir. Yaklaşık 2 hafta içerisinde hamilelik testi yapılarak transferin olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı öğrenilecektir. Embriyo transferi ile ilgili sağlık açısından herhangi bir riskli durum yoktur.

gebelik tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Tüp bebek tedavisi yaklaşık 1 aylık bir döngüdür. Embriyo transferi sonrası bebeğin rahime tutulup tutunmadığı 2 haftalık bir süreçte yapılacak kan testi ile belirginleşir. Yapılan kan testinde değer 5 üzerindeyse sonuç pozitif olarak değerlendirilip 2 gün sonra test tekrarlanır. Burada beklenen değerin iki kat artmasıdır. Artış varsa hamilelik durumu onaylanmış olur. Eğer yükselme yoksa bu kimyasal gebelik olarak adlandırılır zaten birkaç gün içerisinde de adet görülür.

Embriyo Transferi Sonrası Beta Hcg Testi

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında en başta anne adayı için önce duygusal sonra da fiziksel anlamda oldukça hareketli bir dönem yaşanır. Gebelik testi sonucu almak kadar heyecan verici, duyguların tavan yaptığı bir an yoktur. Beta Hcg Testi transferden 12 gün sonra doktor tarafından uygulanır. Sonucun pozitif çıkması halinde 2 gün sonra tekrarlanır, istenen önceki değerin 2 katına ulaşmasıdır. Bu değere ulaşıldığında hamilelik kesinleşmiş olur. Çünkü artık gebelik hormonu salgılanmaya başlamıştır.

hcg testi ile ilgili görsel sonucu

Transfer Sonrası Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?

Embriyo transfer sonrası yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde hamilelik adına bilgi alabilmek mümkün olmaktadır. İlgili doktor tüp bebek tedavisinin olumlu ya da olumsuz sonucunu kan testi ile öğrenebilmektedir. Eğer test pozitif çıkarsa anne adayı 2 hafta sonra ultrason kontrolüne çağırılır. Burada gebelik kesesi görüldüğü andan itibaren gebelik kesinleşmiş olur. Kese görülmezse bu dış gebeliktir. Anne adayı adet döngüsü sonrasında yeni bir tüp bebek denemesi için hazırlıklarına başlatılır.

Tüp Bebek Denemesi Kaç Kez Yapılmalıdır?

Tüp bebek denemeleri tedavisinde en fazla 4 kez denemenin uygun olduğu bilgisi verilmektedir. Genelde denemelerde 2 ya da 3.olanlarında başarı kazanılır. İlk denemedeki başarısızlık sonrasında ilaç dozlarında değişiklik, ekstra görülmesi gereken değerler bazında yapılan testler sonrasındaki denemelerde başarı kaçınılmazdır.

1- Embriyo transferi sonrası 12.gün hamilelik testinin yapıldığı gündür.
2- Embriyo transferinde ilk testin 5 ve üzeri olması pozitif değer olarak kabul edilir. 2 gün sonra yapılacak ikinci testte değerin iki katı yükselmesi gereklidir.
3- Beta Hcg testi yinelendiğinde 2 kat yükselme sağlanmazsa kimyasal gebelik olarak değerlendirilir.
4- Embriyo transferi sonrası bekleme sürecinde anne adayında kanama görülebilir. Bu tedavinin olumsuz sonuçlandığı anlamına gelmeyebilir. Zira bebeğin yerleşme kanaması olarak adlandırıldığı durumlar yaşanabilmektedir.
5- Transfer sonrasında idrar testi ya da kan testi yapılarak hamilelik bilgisi elde edilir. Kan testi idrar testine göre çok daha net bilgi verir.

Tüp bebek tedavisi sonrasında embriyoların rahim duvarına tutunma süreci en önemli aşamadır. Döllenen embriyolardan en sağlıklı olanlarının transferi sonrasında bilinmeyen nedenlerden ötürü embriyo tutunması sağlanamamaktadır. Bu rahim zarı ya da tıbbi nedenler olabilmektedir. Rahim zarının kalınlığı bu esnada önemlidir, annede enfeksiyon varsa veya rahim zarı incelmişse, rahim duvarında embriyonun gelişmesini olumsuz etkileyecek myom, polip gibi sorunlar varsa tedavi olumsuz sonuçlanacaktır.

hcg testi ile ilgili görsel sonucu

Embriyo transferi sonrasında gebeliğin başlayıp başlamadığını öğrenmenin diğer bir yolu da idrar testidir. Test yine transferden 12 gün sonra istenir. Bu süre zarfında anne adayında Beta Hcg hormonu salgılanmaya başlamıştır. Bu hormonda idrar ve kanda görülür. Bazı durumlarda idrar testi net bir bilgi vermediğinden genelde tercih kandan alınan test olmaktadır. Bu açıdan değerlendirilme yapılacak olursa gebelik testinde kaliteli hizmet veren bir laboratuarda ya da hastanede testin yaptırılması uygun olandır.

tüp bebek ile ilgili görsel sonucu

Tüp bebek transferinden sonra gebelik süreci normal bir gebelik işlediğinden belirtileri de aynı olur. Bazen 12 günlük bekleme süreci içerisinde anne adayında kanama durumları yaşanabilir. Bu adet olarak düşünülüp olumsuz duygulara kapılmak yanlış olabilir. Hemen doktor kontrolü yapılmalıdır zira bu tür kanamalar bazen bebeğin yerleşme kanaması olarak adlandırılmaktadır. Oysa hamilelik hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu dönem ilgili doktorla irtibatta kalınması gereken özel bir dönemdir.