Tüp bebek tedavisinde yer alan embriyo dondurma yöntemi son yıllarda gebelik sağlamada başarılar sağladığından kullanım açısından fazlalaşmıştır. Embriyolar -196 derecece özel bölgelerde saklanırlar ve istendiğinde çözülüp ana rahmine transfer edilir. Dondurulan embriyolarda özellikle kaliteli olanların dondurulması; çözme esnasında çok daha başarılı sonuçlar elde ettirmektedir.

Embriyo Dondurma Ne Zamanlar Yapılır?

Yumurta toplama işleminden ve transfer de gerçekleştikten sonra kalan kaliteli embriyolar ileri ki zamanlar için imha edilmek yerine dondurulup bir sonraki tedavide kullanılabilir. Verilen ilaçlarla yumurtalıklar fazlasıyla uyarıldığından bir risk tespit edildiğinde tedavi askıya alınır ve elde edilen embriyolar dondurularak bir sonraki için korunur. Rahim içinde yaşanan problemlere istinaden sorunlarda, kanser tedavisi görecek hastalarda embriyolar dondurulabilir.

embriyo ile ilgili görsel sonucu

Embriyo Dondurmanın Artıları

Bir tüp bebek merkezinde embriyo dondurmak bir anne baba adayı için artı bir değerdir. Yeni bir denemede embriyolardan sadece 1 ya da 2 sini seçerek çoğul gebelikten de kurtulunmuş olunur. Dondurulmuş embriyo kullanımın artıları arasında bir başka özellik ise kadının tekrar ilaçlar almamasına, yumurta toplama işlemine girmemesini sağlar ki; bunlar hem maddi açıdan yüksek rakamlar hem de stres açısından yüksek değerlerdir.

Dondurulmuş Embriyoların Saklanması 

Dondurulmuş embriyolar uzun seneler boyunca kalabilme bilgisi var olduğu halde ülkemiz dahilinde bu süre 5 yıl olarak sınırlandırılmıştır. Bu saklanma sonrasında sağlıklı gebelik şansları elde edilmektedir.

  • Embriyo dondurma işlemi tüp bebek denemelerinde alternatif başarı sağlamada etkili bir yol haline gelmiştir.
  • Embiryo dondurma işlemi hem maddi açıdan çok daha uygunluk sağlar hem de anne adayı için yaşanan zorlu aşamalardan hızlı geçişi kazandırır.
  • Embriyo dondurma işlemi sayesinde transferde 1 bebek kullanılarak çoğul gebelikten de kurtulunmuş olunur.
  • Dondurulmuş embriyoların saklanma süresi 5 yıldır.
  • Dondurulmuş embriyolar çözüldükten sonra canlı embriyo kalmama durumu da yaşanmakla beraber; başarı oranları da diğer yandan oldukça yüksektir.

Ä°lgili resim

Embriyo dondurma yöntemi ile gebelik oranlarında artış yakalanması rağbeti hızla yükseltmektedir. Embriyoların tüm gelişim evrelerinde dondurulma özelliği vardır. Embriyolar koruyucu sıvı içerisinde cam tüplerde dondurularak saklanır. Genelde embriyo dondurma söz konusu olduğunda profesyonel tüp bebek merkezleri 3 ve 5. gündeki embriyoları dondururlar. Çözme zamanında da aynı gün transfer edilme şansı olur. Dondurulmuş embriyolar çözüldüğünde sağlıklı embriyo şansı da olmayabilmektedir. Ancak yüksek oranlarda canlı embriyo yakalanır. Bu embriyolar kullanılarak tüp bebek tedavilerinde başarılı oranlar yakalanır. Dondurulmuş embriyolarla hamile kalanlarda düşük ya da yaşanan komplikasyonlar normal bir gebelikle farkı olmayan durumlardır. Tüp bebek konusu hala bazı bilinçlere göre farklı işleyişler içerisinde yürüdüğü sanılsa da normal gebelikle tek farkı laboratuar ortamında gerçekleşen döllenmedir. Sonrasında her şey normal bir gebelik sürecinde yaşanacak eksisiyle artısıyla birebir aynıdır.

embriyo ile ilgili görsel sonucu

Kalan embriyoları yok etme kararı anne ve baba adayından alınarak yapılır. Tüp bebek tedavisi içerisinde donmuş embriyolar dahil çiftin çocukları olduğu için kardeştirler ve bu embriyolar tahrip edilmeden önce onay alınması gereklidir. Hastalardan yazılı olarak izin alınması sonrasında embriyolar iptal ya da dondurulma prosedürüne uygun karşılıklı imzalar atılır. Embriyo dondurma işleminde aslında bir başka önemli detay anne adayının yaşıdır. Anne adayının yaşı 35 yaş üzerindeyse dondurma başarısı %50 civarlarında iken 40 yaş ve üzerinde %12 lere kadar düşüş haline gelmektedir. Tüp bebek uygulamasında çiftlerden izin belgesi alınarak saklanan embriyolar boşanma ya da vefat halinde çözdürülüp atık haline getirilir.

Dondurulmuş ve çözülmüş embriyoların transfer durumuna hazır edilmesi için kadının adet döneminde yeni bir tedaviye başlanmış olması gereklidir. Embriyo transferi yumurtlamadan 3 gün sonra yapılır. Transfer edilmesi ile birlikte progesteron destek tedavisine başlanılması gereklidir. Dondurulmuş embriyodan doğan bebeklerde herhangi bir sağlık sorunu olduğu saptanmamıştır.