Tüp bebek tedavisi yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftleri uzun ve zorlu bir süreç beklemektedir. Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma şansı yüksek olsa bile her tedavi de ilk denemede bebek sahibi olunamayabilir. Tüp bebek tedavisi yumurtalıkların baskılanması, yumurtaların uyarılması ve takibi, yumurta toplanması, laboratuar ortamında döllendirme ve gelişimini sağlama ve embriyo transferi olmak üzere beş aşamadan oluşur. Özellikle yumurta uyarma ve toplama işlemi uzun ve maliyetli bir süreçtir.

Embriyo Dondurma ile ilgili görsel sonucu

Tüp bebek tedavisinin başarısız olması ihtimaline karşı bir sonraki tüp bebek denemesinde zaman kazanmak ve maliyeti azaltmak için elde edilen embriyolar özel işlemlerden geçirilerek uygun koşullarda dondurulur. Embriyo dondurma işlemin de bazı kriterlere uyulması gerekir. Ancak embriyo dondurma işlemin de en önemli kriter anne adayının yaşının işlem için uygun olmasıdır. Anne adayının yaşı ilerledikçe embriyo dondurma işlemin de gebelik şansı azalır. Embriyo dondurma işlemi uygun zaman da sağlıklı ve kaliteli embriyolar kullanılarak yapılmalıdır. Sağlıklı ve kaliteli embriyolar kullanılmadığı zaman gebelik oluşma ihtimali azalır.

Embriyo Dondurma ile ilgili görsel sonucu

Tüp bebek tedavisinin ilk adımı tedavi olacak olan çiftlere eğitim vermek ile başlar. Eğitim sırasında aileye embriyo dondurma işleminden mutlaka bahsedilmesi gerekir. Embriyo dondurma işleminden ailenin haberi olmayabilir. Embriyo dondurma işlemi gebelik şansını artırdığı kanıtlanmıştır.  Dondurulan embriyolar 15 yıl gibi uzun bir süre saklanabilmesine rağmen ülkemizde dondurulmuş embriyolar sağlık bakanlığının uygun görmüş olduğu süre 5 yıl ile kısıtlıdır. Embriyo dondurma işleminde labaratovar şartlarının uygun olması en önemli detaydır. Uygun olmayan labaratuvar ortamında dondurulmuş olan embriyolar sağlıklı kalmaz ve tüp bebek tedavisinde kullanılamazlar.

Embriyo Dondurma İşleminin Avantajları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi sırasında transfer işlemi yapıldıktan sonra kalan embriyolar ailenin isteği üzerine dondurularak bir sonraki tedavi süreci için saklanır.

 • Embriyo dondurma işlemi bir sonraki denemelerde aileye zaman kazandırır.
 • Anne adayı bir sonraki tedavi sürecinde yumurta uyarılması ve toplanması olan gerekli hormon tedavisini almamış olur.
 • Hormon ilaçları ve gereken süreç yaşanmadığı için tedavi maliyeti azalmış olur.
 • Embriyo dondurma işlemi kanser tedavisi ve radyoterapi gibi ciddi hastalıklarını tedavisinden sonra bebek sahibi olma şansını artırır.
 • Donmuş embriyolar çözündükten sonra canlılığını korudukları için her 10 embriyodan dokuzu gebelik oluşturma şansına sahiptirler.
 • Sağlıklı ve kaliteli embriyolar dondurulduğu için donmuş embriyolar çiftlerin bebek sahibi olma şansını artırır.
 • Anne adayının endometriyum yetersizliği ya da polip gibi hastalıkları varsa embriyo dondurma işlemi tedavi için zaman kazandırmış olur.
 • Embriyo dondurma işlemi anne adayı için daha az stres ve maliyet demektir.
 • İş ve kariyer gibi nedenlerden dolayı bebek sahibi olmayı erteleyen çiftlere bebek sahibi olma şansı verir.

Embriyo Dondurma İşlemi Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Anne adayının yaşının ilerlediği durumlarda
 • Ciddi sağlık problemi varlığında iyileşme sağlandığı zaman bebek sahibi olmak istenirse
 • İş ve kariyer gibi sebeplerden dolayı çocuk sahibi olma fikrinin ertelendiği durumda
 • Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmuş çiftler daha sonra tekrar bebek sahibi olmak isterlerse kullanılmak üzere
 • Bir sonraki tüp bebek denemesinde zamandan ve maliyetten kazanmak amacı ile embriyo dondurma işlemi yapılır.

Ä°lgili resim

Dondurulmuş Embriyo Saklama Koşulları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin yönetmelikleri vardır. Hangi adımların ne zaman ve nasıl atılması gerektiği ve gerekli şartların sağlanması için kanunlar oluşturulmuştur. Toplanan yumurtalar laboratuar ortamında döllendirilerek transfer edilir ve kalan embriyolar vitrifikasyon yöntemi kullanılarak ailenin onayı ile dondurulur. Dondurulan embriyolar -196 santigrat derecede sıvı azot içeren bir kutu içinde saklanır. Doldurulan embriyolar sağlık bakanlığının belirlediği şartlara uygun olarak 5 yıl süre ile saklanır. Elde edilen embriyolar gelişim evresinin ilk 6 gününde seçilen bir gün dondurulabilir. Embriyo dondurma işlemi ailenin onayı ve bütçesine göre yapılır. Dondurularak saklanan embriyolar ailenin isteği üzerine uygun zaman da çözülerek tüp bebek yöntemi ile sağlıklı bebek sahibi olabilirler.