Cinsel fonksiyon bozukluğu günümüzde sık rastlanan bir problem olmuştur. Üreme sağlığı dışında kişinin psikolojik ve yaşam kalitesini düşüren bir sebeptir. Sosyal yaşamı ve faaliyetleri etkileyen bir problem olan cinsel fonksiyon bozuklukları, en çok kısırlığa neden olur mu sorusuyla gündeme gelmektedir.

Erektil Fonksiyon Bozukluğu Nasıl Oluşur?

Halk dilinde iktidarsızlık olarak da adlandırılan tıp adıyla erektil fonksiyon bozukluğu erkek cinsel organı penisin cinsel ilişki aşamasında yeterli sertliğe ve uyarılmaya ulaşamaması durumudur. Bu durum sonucun da kişiler cinsel ilişkiye devam edememektedirler. Sertleşme sorunu ruh sağlığını derinden etkileyen bir problemdir.

Cinsel Fonksiyon Bozukluğu Neden Oluşur?

Cinsel fonksiyon bozukluğu probleminin oluşumunda birçok neden sorunun altında yatabilmektedir. Psikolojik ve organik nedenler olarak da bunları sınıflandırabiliriz.

Organik Nedenler

İlaçlar: Tansiyon, dolaşım bozuklukları ya da antidepresanlar neden olabilmektedir.

Sinir sistemi problemleri: Yoğun çalışma ortamı, günlük rutin sıkıntılar, omurilik rahatsızlıkları, beyin de oluşan hasar, travma ve zedelenmeler

Hormon Bozuklukları: Testosteron hormonunun düşük olması, cinsel isteği azaltarak bozukluğa neden olabilir.

Dolaşım Bozuklukları: Damarlarla ilgili rahatsızlıklar en belirgin nedenidir. Damar sertliği, tansiyon, şeker hastalığı, sigara

Psikolojik Nedenler

  • Stres
  • Başarısızlık Korkusu
  • Depresyon
  • Alkol

Sertleşme problemi doktor kontrolünde yapılan muayene ile anlaşılmaktadır. Muayene sırasında hastanın öyküsü dinlenir ve gerekli tetkikler yapılarak problemin nedeni araştırılır. Penis de görülen eğrilik, şekil bozuklukları, ağrı olup olmadığı hastaya sorulur. Hastada kalp rahatsızlığı olup olmadığı sorgulanmalıdır çünkü bu problemin sık belirtilerinden beri de dolaşım sistemi bozukluğundan meydana gelmektedir.

Her bireyin hayali evlenmek ve devamında anne baba olmaktır. Cinsel isteksizlik ya da cinsellikle ilgili problemi olan olduğunu düşünen kadın ya da erkeklerin çok geçmeden doktor kontrolüne başvurmaları gerekmektedir. Erkek üreme sağlığında en önemlisi sperm üretimidir. Sperm yollarından taşınamayan sperm kısırlığa neden olabilmektedir. Eşlerin kontrolleri ihmal etmemeleri ve beraber gitmeleri psikolojik olarak da olumlu etkileyecektir. Bu geçici bir evre de olabilir. Sonuçta sağlıklı bir cinsel hayatı olan bireylerde de kısırlık görülmektedir. Bu durumda cinsel bozukluğu illa kısırlık ile sonuçlandırmak yerine doktor kontrolü ve gerekli tetkiklerin yapılması şarttır. Kısırlık nedenleri genetik faktörlere de dayanmaktadır.

Cinsel bozukluk yaşayan birey nedeni psikolojik ise gerekli desteği almalıdır. Günümüz teknolojisinde olduğu gibi artık tıp alanında da büyük adımlar atılmış ve birçok rahatsızlığının tedavisi bulunmuştur. Bu tarz problemler de çok nadir kısırlık ile karşılaşılmakta ve bu problem de giderilebilmektedir. Hastaların korkmadan gerekli yerlere gitmeleri ve psikolojik olarak da inanmaları gerekir. Sağlıklı bir beden için alkol ve sigara tüketimini bırakmak ya da minimum düzeye indirmek gerekir.

Alkolün yüksek oradan da iktidarsızlık yapması ve psikolojiyi olumsuz etkilemesi de bunun kanıtıdır. Sigara damar tıkanıklığına yol açtığı için kalp problemlerini ortaya çıkartarak cinsel isteksizliği ve kısırlığı da oluşturabilmektedir. Alkol sperm kalitesini ve sayısını düşürmektedir. Yalnız bazı rahatsızlıklar doğuştan da kendini belli ederek 1-2 yaşlarında oluşumun önüne geçilebilmektedir. Bazı rahatsızlıklar cinsel bozukluğu sonradan ortaya çıkartırken bazıları ise doğuştan oluşmaktadır.

Cinsel Fonksiyon Bozukluğunun Tedavisi Var Mı?

Bu problemi yaşayan hastalara yaş ve hastalık derecesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. En sık görülen ve başarı ile sonuçlanan tedavi sistemi ağız yoluyla ilaç kullanımıdır. Tabi ki bazen cerrahi müdahale gerektiren rahatsızlıklar da olabilmektedir. Bunun gidişatı ve bilgilendirmesi için doktor kontrolünü sağlamak gerekir. Bu rahatsızlık muhakkak doktor gözetiminde olmalı ve tedavi edilmelidir.