Çocuk sahibi olmak her çiftin hayalidir ancak birçok etkenden dolayı bazı çiftler uzun zaman çocuk sahibi olamaz. Bu nedenler stresli bir hayat, düzensiz cinsel beraberlikler, sağlıksız beslenme gibi durumlardan kaynaklanabilir. Doğal şartlar yolu ile çocuk sahibi olamayan çiftler için aşılama yöntemi önerilmektedir. Aşılama en az 1 yıl süre ile normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftler için uygun olabilir. Çocuk sahibi olamamanın nedeni kadın ya da erkekten kaynaklı ya da her ikisinden olan problemlerden kaynaklanmaktadır. Gereken testler sayesinde iki çiftin hayat hikayesi de göz önüne alınarak muayenesinin ve testlerinin yapılarak aşılamaya uygun olup olmadıkları saptanmaktadır.

Aşılama İçin Erkek İçin Tetkikler  

 • Semen analizi
 • Sistemik ve lokal fizik muayene
 • Yıkama sonrası sperm değerleri
 • Sperm sayısı ve hareketliliği
 • Serolojik testler
 • İleri tetkikler
 • Detaylı morfolojik değerlendirme
 • Hormon profili
 • MAR testi

Aşılama Kadın İçin Gerekli Tetkikler

 • Sistemik ve lokal fizik muayene
 • Hormon profili
 • Tubal geçişin saptanması (HSG ,Laporoskopi)
 • Prolaktin
 • F SH, LH (adetin 2 ila 4. günü arası)
 • TSH

Aşılama yönteminde uygun koşullarda yumurtlamanın olduğu zamanlarda spermler özel teknikler sonucu hızlandırılır ve kanül yardımı ile rahme bırakılır. Hareketli spermler yumurtaya yakın bırakılarak tüplere doğru hareket ederek yumurtayla birleşir ve döllenme sağlanır. Yumurta 20 mm olduğunda çatlatma iğnesi ile yumurtlamanın olacağı zaman yaklaşık 36 saat sonra aşılama gerçekleşir.

 Aşılamada Sperm Örneği Alınması

Hastalar kendileri için ve bu işlem için uygun ve rahat bir ortamda olmaktadır. 2 gün cinsel ilişkiden uzak olması gerekir bu 5 günü geçmemelidir. Hastaya steril kap verilmelidir. Görsel ve okuma materyali imkânı sağlanmalıdır. Mastürbasyon öncesi penis ve eller yıkanmalı daha sonra kağıt peçete ile kurulamalıdır. Kayganlaştırıcı ürün kullanılmamalıdır. Aşılamanın deneyimli uzman hekimlerce yapılması gereklidir. Aşılama olacak bayan jinokolojik muayenede olduğu gibi yatarak spekulum  ile rahim ağzında akıntı varsa bunlar steril izotonik solisyonu ile püskürtülür. Steril olan kanül rahim ağzından içeri olacak şekilde yerleştirilip dokulara zarar vermeden ve kanamaya izin verilmeden sperm örneği rahme doğru itilerek bırakılır İşlemden sonra anne adayı 30 dakika istirahata alınır. Aşılama sonrası ilk iki gün cinsel ilişki önerilmez. Aşılama uygulaması bazen 12 saat ara ile 2 seans halinde yapılabilir. Yaklaşık 10 – 12 sonrası kanda gebelik testi yapılabilir.

Aşılamanın Aşamaları Nelerdir?

1- Yumurtalıkların Uyarılması (ovulasyon düksiyonu)

Aşılama yapılmadan önce yumurtalıkları uyaran ilaçların kullanılması gerekir. Yumurtalar gereken olgunluğa eriştiği zaman daha iyi neticeler alınmaktadır. Yumurta gelişimin de ultrasonografi ve ilaçların doz ayarlaması yapılarak ayrıca kanda hormon E2 denilen tetkiklerde yapılarak tedavi süreci devam ettirilir. Burada amaç en az 2 adet istenilen büyüklükte yumurtaların elde edilmesidir. Çoklu gebelik istenilmiyorsa 15 mm büyük olan partikül geliştiği durumda serviks iptal ya da ıvf dönüştürülmesi gerekir.

2-   İşlem İçin Sperm Elde Edilmesi

Sperm örneği toplanarak aşılama yapılmaktadır. Bu işlem için erkeğin 2 –3 gün cinsel perhizde olması gerekir. Sperm az olduğu durumlarda tekrar sperm örneğine ihtiyaç duyulur. Sperm kalitesini arttırıcı kimyasal ve fiziksel işlemler yapılmaktadır. Aşılamada yıkamadan sonra daha hareketli olan spermler 1 milyon üstü kadar elde edilir Dondurulmuş spermlerde aşılama günü çözünmesi gerekir. Hazırlama süresi 2 saat sürmektedir.

3- Aşılama işlemi

Hazırlanmış spermler esnek bir katater sayesinde serviks açıklıktan geçirilip rahme yerleştirilir Bu işlem 5 ila 10 dakika arası sürer. Genelde ağrısız bir işlemdir.