Bebek sahibi olmak hemen hemen her çiftin hayalidir. Evlilik sonrası ilk düşünülen şey bir bebek sahibi olabilmektir. Çünkü insan yaşamının doğal akışında üremek yani çocuk sahibi olmak vardır. Beklenen ve genelde olan doğal yöntemlerle bu durumun gerçekleşmesidir. Fakat ne yazık ki bu durum her zaman doğal yöntemlerle gerçekleşemez. Günümüzün değişen yaşam koşullarından dolayı hamilelik oranları azalmaya başlamıştır. Besinlerdeki katkı maddeleri, teknolojik aletlerin yaydığı radyasyonlar, yoğun ve kirli çevre koşulları hamilelik sürecini olumsuz etkilemektedir. Doğal yöntemlerle hamile kalma süresi 35 yaş altı kadınlarda 1 yılı bulabilirken yaşları 35’in üzerine çıkan kadınlarda 6 aya düşmektedir. Bu nedenle doktorlar hamilelik sürecini 1 yıla kadar beklemektedir. Bu ortalama bir süreçtir yapılacak testler ile bu süre uzayabilir bu duruma uzmanınız arar verecektir.

Bekleme sonucuna rağmen kimi sebeplerden dolayı doğal yöntemlerle bebek sahibi olamayanlar için gelişen tıp teknolojileri sayesinde çiftlere farklı yollardan bebek sahibi olabilme olanağı sunuluyor. Bu olanaklar için öncelikle doğal yöntemlerin neden işe yaramadığını bulmak gerekir. Çiftlerden hangisinin sağlık sorunu ya da genetik problemi olduğunu bilme tedavi seyrini değiştirecektir. Anne ve baba adayları testlerden geçirilerek hangi tedavinin kime uygulanması gerektiğine karar verilir. Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurduğu yöntemlerden birisi de aşılamadır.

Aşılama Nedir?

Aşılama tüp bebek tedavisine gerek duymadan kolayca uygulanan bir yöntemdir. Baba adayının spermlerini temizleyerek ana rahmine yerleştirme işlemidir. Bu yöntemle hamilelik şansı yükselmekte ve çiftler bebek sahibi olabilmektedir. Bu tedavi için baba adayının kısır olmaması gerekir çünkü baba adayının spermleri kullanılmaktadır. Diğer tedavi yöntemlerine göre daha kolay ve pratiktir. Bu nedenle günümüzde gittikçe kullanımı yayanlaşmıştır.

Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılır?

Aşılama herkese yapılamaz. Uzmanlar tüm testlerin sonucunda aşılamaya karar verdiğinde tedavi süreci başlar. Aşılama tedavisi kısırlık problemi yaşayanlarda, polikistik over sorunu olanlarda, cinsel ilişki konusunda problem yaşayan çiftlerde uygulanabilir. Bu uygulama esnasında anne adayı hiçbir acı veya ağrı hissetmez. Yaklaşık yarım saat sırt üstü yatırılan anne adayı ertesi gün rutin yaşantısına devam edebilir. Bu süreçte ilerleyen günlerde çok hafif kasık ağrıları hissedebilir. Bu durumda telaşa ve paniğe gerek yoktur. Çoğu kadın bunu hissetmezken kimisi sancıyı hissederek bunu hamileliğin oluşumuna yorabilir. Bu durumda hemen bir olasılık düşünmemek gerekir. Aşılama sonrasında birkaç hafta bekleyip hamilelik testi yaptırmak daha doğru olacaktır.

Aşılama Tedavisinin Ardından Hamilelik Belirtileri Nelerdir? 

  1. Göğüslerde ağrı ve büyüme
  2. Damarlarda belirginleşmeler
  3. Dudaklarda kuruluk
  4. Kabızlık
  5. Kasıklarda ağrılar, sancılardır.

Bunlar aslında normal hamilelik belirtileridir. Aşılama sonrasında yaşanan her durumu hamleliğe bağlamamak gerekir ya da yaşanan her ağrıyı aşılamanın olumsuz olduğu yönünde düşünmemek gerekir.


Aşılama Sonrası Yaşanan Ağrılar Nasıldır?

Aşılama hamileliğinde ekstra bir durum söz konusu değildir. Göğüslerde görülen hassasiyet ve şişkinlik belirtileri artar. Kasık ağrıları aşılamanın ardından görülebilir ama bu ağrılar anormal ve büyük ağrılar değildir. Doktorun gözetiminde hafif ağrı kesicilerle geçebilecek ağrılardır. Kabızlık problemi karın ağrılarına yol açabilir. Bu durumda sağlıklı beslenme ve kabızlık çözen gıdalarla çözülebilir. Anne adayları aşılama yönteminde ağrılı tedavi sürecinden korksa da böyle bir durum söz konusu değildir. Aşılama yöntemi ağrısız ve rahat bir süreçtir. Bu süreçte yapılması gereken anne ve baba adaylarının doktorlarını dinlemeleri ve verilen uyarıları göz ardı etmemesidir. Doktorların destekleri ve tedavi süreci sonrasında bebek sahibi ola olasılığı çok yüksektir.