Aşılama sürecine karar veren çiftlerin ilk başta yapmaları gereken işlem konularında uzman olan infertilite yani halk arasında bilinen adı ile kısırlık polikliniklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Burada uzman hekimler tarafından kadınların jinekolojik muayenesi yapılmakta olup erkekler içinde sperm analiz testi istenmektedir.

Aşılama Öncesinde İstenen Tetkikler

Bayanlar İçin:

  • Jinekolojik muayene
  • Yumurta takibi için gerekli ilaç ve iğne tedavileri
  • Rahim filmi
  • Tüplerin kontrolü için gerekli tahlil ve tetkikler
  • Detaylı kan ve idrar sayımları

Erkekler İçin:                                   

  • Sperm testi
  • Detaylı kan ve idrar sayımları
  • Spermlerin toplanması ve ayıklanması sonrası değer kontrolleri

Aşılama öncesinde çiftlerin dikkat etmeleri gereken en önemli ayrıntılardan biri de psikolojik olarak bu sürece hazır olmalarıdır. Aşılama oranları tüp bebek ve diğer yöntemlere göre oldukça düşük olup ortalama 4 aşılamadan sonra artık çiftlerin farklı yöntemler denemeleri önerilmektedir.

Aşılama sürecinde ayıklanan kaliteli spermler, yumurta takibi sonucunda oluşturulan kaliteli yumurtaların olduğu kısma, yumurtalara uygulanan çatlatma iğnesi sonrasında bir enjeksiyon yardımı ile yaklaşık 36 saat sonra iletilir. Bu süreç öncesinde çiftlerin dikkat etmesi gereken tüm ilaç ve iğnelerin doktorun verdiği ve önerdiği saatlerde yapılmasıdır.

Aşılama Sürecinde Çiftlerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Ayrıntılar

Aşılama öncesinde psikolojik hazırlığın yanında fiziksek olarak bedenin hazırlanma süreci de çok önemlidir. Erkeklerin sperm toplama sürecinden yaklaşık 48 saat önce alkol ve sigara tüketimi yapmaması; sperm kalitesi olumsuz yönde etkileyebilecek ilaçlardan da mutlaka uzak durması gerekmektedir. Aynı zamanda ilişki perhizi olarak da adlandırabileceğimiz yöntem ile 3 gün ilişkiye girilmemiş olması da önemli ayrıntılar arasındadır.

Aşılama uygulanacak bayanın da aşılama öncesinde genital yani özel bölgesine herhangi bir losyon, krem vb gibi aşılamayı olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir eczane yada doğal ürün uygulamaması önerilmektedir.

Kısırlık tedavisi süreci çiftler arasında yaşanabilecek zorlu sınav ve süreçlerden biridir. Çiftlerin öncelikle kendilerini bu sürece karşılıklı olarak hazırlamaları gerekmektedir. Dışarıdan verilecek destek yerine çiftlerin birbirlerine verecekleri destek her zaman hem daha etkili olmuş olup, hem de bebek olma ihtimalini de kuvvetlendirdiği düşünülmektedir. Tedavi sürecine psikolojik olarak ne kadar rahat başlanırsa, tedavi sürecinin olumlu olma ihtimali de o derece artacaktır.

Dışarıdan gelecek olan psikolojik destekler her zaman olumlu olmayabilir. Bu nedenle çiftler bu süreçte kendilerini nasıl daha rahat hissediyorlar ise o şekilde davranmalı; dışarıdan gelebilecek olumlu yada olumsuz yorumlara hazır olmadıklarını düşünüyor iseler de süreci eşler arasında yaşayıp; sonucun olumlu olması halince çevreleri ile de paylaşabilirler. Bu tamamen çiftlerin psikolojik durumuna, ne kadar süredir bebek sahibi olamadıklarına bağlı olarak kendilerinin alacağı kararlar arasında yer almaktadır.

Aşılama sürecine başvurup hazırlanma aşamasında olan bir bayanın eğer jinekolojik muayene gibi bir korkusu varsa; aşılama sürecini anestezi alarak da isteyebilir. Eğer böyle bir talebi olursa mutlaka işlem öncesinde 6-8 saatlik bir açlık ile işlemin yapılacağı merkeze gelmelidir. Yapılacak işlemde uygulanacak olan narkoz miktarı ne kadar düşük olsa da olası riskler için bu ayrıntı ve detay atlanmamalıdır.

Aşılama öncesinde işlem için masaya yatan hastaya rahim ağzının açılmasını sağlayan spekulum denilen alet yerleştirilir. Rahim ağzında olabilecek enfeksiyon ve mantar gibi aşılamayı tehdit edecek mikroplar dezenfektanlar yardımı ile güzelce temizlenir. Özel enjeksiyonlar ile daha önceden yıkanıp ayıklanmış olan spermler kadının rahim ağzından çatlayan yumurtaların olduğu kısma doğru püskürtme yöntemi ile gönderilir. Eğer hasta baygın olarak işlem yapıldıysa hiç sedyeden kaldırılmadan ve sarsılmadan odasına alınıp bir süre dinlendirilir ve ayılması beklenir. Eğer hasta ayık olarak işlem yapıldıysa kendisinden ani hareketler yapmaması istenir ve sedye üzerince odasına alınıp en az yarım saat başı dik aşağı gelecek şekilde yatması; lavaboya gitmemesi istenir. Dinlenme sonrasında kan tahlil gününe kadar evde istirahat etmesi önerilir.