Aşılama, kalıtsal ve diğer birçok sebebe bağlı olarak ortalama bir yıl boyunca oluşmayan gebelik durumunda uygulanmakta olan bir yöntem olarak adlandırılmaktadır. Tıp alanının geçmişten günümüze oldukça hızlı bir şekilde ilerlemesi bu yönteminde giderek yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır. Üreme tedavisinde kullanılmakta olan en kolay yöntemlerden biri olan aşılama yöntemi, gebelik şansını arttırmaktadır. Uygulama şeklinin son derece kolay olması da bu yönteme olan taleplerin artmasında etkin bir rol oynamaktadır. Sağlıklı gebeliğin sağlanabilmesi adına Babadan alınacak olan sağlıklı spermlerin birçok işlevden geçirildikten sonra anne adayının yumurtalıklarına uygun bir biçimde bırakılması sonrasında aşılama işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Anlatımı ve uygulaması gereği son derece kısa süreli ve kolay bir yöntem olarak gözlemlenmekte olan aşılama yöntemi kesinlikle uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde olumsuz sonuçların doğmasına yol açılmaktadır.

Baba adayında görülmekte olan boşalmada zorluk, cinsel ilişkide bulunulmasına engel olan bozukluklar, polistik over sendromu, sebepsiz yere oluşmakta olan kısırlık gibi sorunlar da aşılama yöntemi en uygun yöntem olarak tercih edilmektedir.

Aşılama Yöntemi Uygulama Şartları

Bir anne adayına yalnızca 4 kez aşılama yöntemi uygulanabilmektedir. 4. Kez yapılan aşılama yöntemi sonrasında gebelik sağlanamamışsa hasta tüp bebek yöntemine yönlendirilmektedir. Ayrıca aşılama yöntemi öncesinde yapılması gereken bazı tetkikler bulunmaktadır. Öncelikle bu yöntem öncesinde yapılan doktor muayenesinde çiftlerde üremeyi olumsuz etkileyecek herhangi bir sağlık probleminin görülmemesi gerekmektedir. Sonrasında ise ortalama bir yıl boyunca çiftlerin doğal yol ile gebeliği gerçekleştirebilmeyi denemiş olmaları talep edilmektedir. Bu süreç sonrasında gebelik gerçekleşmemiş ve herhangi bir sağlıksal soruna rastlanmamış ise aşılama yöntemi uygulanabilmektedir.

Hiçbir şekilde anestezi içermeyen bir uygulamadır. Vajinal bölge içerisine rahatlıkla yerleştirilebilecek bir enjektör yardımı ile kolaylıkla aşılama işlemi uygulanabilmektedir. Oldukça kısa sürmekte olan bu işlem sırasında herhangi bir ağrı yada acı hissi uyanmamaktadır.

Aşılama Yöntemi Öncesi Dikkat Edilecekler

Sağlıklı gebeliğin sağlanabilmesi adına tavsiye edilmekte olan aşılama yönteminin uygulanabilmesi adına ebeveynlerin belirli hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Aşılama yönteminden sağlanacak olan başarı seviyesinin üst sınırlara ulaşması için;

  • Öncelikle spermleri olumsuz yönde etkilemekte olan alkol ve sigara kullanımının bırakılması,
  • Vajinal bölgenin korunması,
  • Kesinlikle krem vs gibi ürünler ile vajinal bölgenin temas etmemesi,
  • Enfeksiyon riskine karşılık özellikle vajinal bölgenin temizliğine büyük önem verilmesi gibi hususlar büyük dikkat gerektirmektedir.

İlgili işlem öncesi süreçte anne ve baba adayını farklı şekillerde hazırlayacak olan tetkikler bulunmaktadır. Anne adayının adet günleri takip edilerek, yumurtlama süreçleri ve düzgün yumurtlama özellikleri kontrol altına alınırken, baba adayının ise spermleri ile ilgili testler yapılmaktadır. Aşılama yöntemi öncesinde Baba adayı tarafından verilen spermler öncelikle özel laboratuar ortamında yıkanarak, hareketli olan spermler diğerlerinden ayrı bir alanda muhafaza edilir. Bu sırada Anne adayı yumurtalıkları da çeşitli uyarıcı ilaçlar tarafından gebeliğe hazır bir sürece getirilmektedir. %30luk bir gebelik şansı sağlamakta olan bu yöntem birçok kişi tarafından talep edilmektedir.

Aşılama Yöntemi Uygulama Süreci

Son derece kolay uygulanabilirlik sağlayan aşılama yönteminin uygulanabilmesi adına doğru zamanlama oldukça önemli bir etkendir. Sağlıklı gebeliği elde etmek için  uygulanmakta olan bu yöntem gebelik şansının arttırılması adına belirli zamanlarda uygulanabilmektedir. Aşılama işlemi anne adayının adet gördüğü dönemler içerisinde başlatılmaktadır. Bu süreçte anne adayının yumurtalıkları gözlem altına alınarak, yumurtlama zamanının denk geldiği an tespit edilmeye çalışılmaktadır. Ortalama olarak adet dönemi ile birlikte 2 haftalık bir süreçte uygulanmalıdır. Adet başlangıcını takip eden 3. gün ortalama olarak aşılama yönteminin uygulaması gerçekleştirilmektedir. Öncelikle yumurtlamanın gerçekleştirilmesi için uyarıcı iğne ve ilaçların verilmesi aşılamanın başlangıcı olarak görülmektedir. Sonraki süreçte yumurtlama döneminin takibi ve spermlerin hareket takibi gelmektedir. Aşılama işleminin yapılması sonrasında bu yöntem sonlandırılmakta ve gebeliğin oluşum sonucu beklenmektedir. Ancak yapılan tüm aşılama sürecinde olumlu gebelik sonucu alınamamaktadır.