Uzmanlar açısından da çokça tartışılan bu konuda ortak kanı maliyet ve zaman açısından tüp bebek yönteminin daha uygun olduğu vurgulanmıştır. Para ve zaman kaybı yaşamak istemeyen çiftler için tüp bebek yöntemi daha çok tercih edilmekte ve doktorların da tüp bebek önerdiği fikri gün geçtikçe artmakta. Aşılamada temel amaç spermle yumurtanın bir araya gelerek çocuk oluşumunu sağlamasıdır. İlaç ile tedavi edilen kadından 1 ile 3 arasında yumurta elde edilir. Erkeğin spermleri hazır durumu getirilince yumurtalar çatlatılıp rahme yerleştirilir. Buluşma ile döllenme sağlanır. Tüp bebekte bu durum daha basittir. Kadın yumurtaları ve sperm laboratuar koşullarında döllendirilip rahim içerisine yerleştirilir. Yanlış bilinenin aksine tüp bebekte de benzer ilaçlar kullanılmaktadır. Fark sadece dozaj ve uygulamada kaynaklanır.

Zaman Ve Maddi Kayıp Yaşamamak Adına Tüp Bebek Uygulaması

Aşılama yöntemiyle hamile kalmak isteyen kadın için düzenli aşılama ve kontrollerden geçen uzun bir süreç beklemektedir. Bu durum tüp bebek yönteminde daha kısa zamanda ve daha az maliyetle etkin bir tedavi yöntemiyle sonuçlanır. Evlendikten sonra çocuk sahibi olamayacağı anlaşılan çiftler için öncelikle aşılama yöntemine gidilir ancak bu durum çiftler için çocuk sahibi olma şansını azaltır. Öncelikli olarak tüp bebek tedavisi yapılmalı ve bu durumda hem zamansal hem de maddi olarak öne geçilmelidir. Tüp bebek yönteminde var olan şansın daha da arttırılması hedeflenir. Yumurtalık rezervine bakılan kadın için sonraki aşama tüp bebek yöntemi olmalıdır.

Prosedür ve işlemsel olarak çiftler tarafından daha basit görülen aşılama yöntemi aslında temel olarak kadının yumurta kalitesine bağlıdır. Yumurta kalitesi istenilen düzeyde olan kadın için aşılama ve tüp bebek yöntemi etkili olmaktayken yumurta kalitesi düşük olan kadın için tüp bebek yöntemi daha uygun bir tedavi olarak görülür.

Gelişen Teknoloji Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi son yıllarda teknolojinin gelişimiyle bebek sahibi olmak isteyen çiftler için daha etkin sonuçlar verir. Başarılı bir gebelik sonucu için tek embriyo transferi istenilmektedir. Özel ortamda çift ve doktor embriyo transferi kararı verir ancak aşılama tedavisinde ön görüldüğü gibi kaç yumurtanın dölleneceği sorusu kaderin kararı olamamalıdır. Tüp bebek tedavisinde fazla olan embriyolar dondurulabilir ve kadın yaşlı hale gelse bile bu genç embriyolardan faydalanıp hamile kalma şansı artabiliyor.

 

Bilimsel Gelişmeler İle Daha Rahat Tüp Bebek Tedavisi

Bazı koşullarda çiftler çocuklarında gelişebilecek her hangi bir rahatsızlığın ya da genetik sorunların çocuğa yansımasını istemezler. Sadece tüp bebek yöntemiyle uygulanan gelişmiş bir teknik vardır. Bu teknik embriyo genetik testidir. Bu test bu tip sağlık ya da genetik sorunlarında anomalileri tespit edebiliyor. Genetik ve kromozal anomaliler tespit edilen yumurtalar transfer edilmez ve sağlıklı olanların transferi gerçekleşir. Böylece sağlıklı bebek sahibi olma şansı yüksek oranlara ulaşıyor. PGD ve PGS olarak bilinen prosedür ya da test Pre-implantation Genetic Diagnosis and Screening olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğru Tedavi Kesin Sonuca Götürür

Kadın için hangi yöntemin daha etkili olacağına elbette doktor karar verecektir. Çiftlerin doğurganlık durumu baz alındığında yapılacak tedavi yöntemleri bu doğrultuda şekillenir. Bilinmesi gereken en önemli nokta aşılama mı? Yoksa tüp bebek mi? olduğuna karar vermektir. İlk olarak önerilen tedavi yöntemi her ne kadar aşılama olsa da başarı şansı tüp bebek yöntemine göre düşüktür. Aşılama birkaç kez tekrarlansa bile veya başarıya ulaşsa da genetik sorunu ya da sağlık sorunlarına müdahale edilemeyeceği için çocuğun hasta doğma ihtimali de unutulmamalıdır.