Aşılama bebek sahibi olmak isteyip 1 yıldır düzenli olarak korunmamalarına rağmen bebek sahibi olamayan çiftlerin ilk etapta başvurdukları hamile kalabilme yöntemlerinden biridir. Süreç anne ve baba adayları için psikolojik ve fiziksel açıdan ne kadar zorlu olsa da aşılama sonucunda alınan pozitif sonuç taraflara geçirdikleri zorlu günleri unutturmaktadır. Aşılama sonrasında kanda yapılan hamilelik testinde pozitif değeri gören çiftler ilk muayene ve kontrol için doktorlarına başvurabilirler.

 

Aşılama Sonrasında Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Aşılama işlemi yapıldıktan yaklaşık 12-15 gün sonra kanda gebelik testi yapılarak hamilelik olup olmadığı test edilebilir. Kan testi erken gebeliklerde her zaman en doğru sonucu verdiği için bu süreçte aşılama uygulanan bayana idrar testi yerine kan testi önerilmektedir. Çubuk şeklinde idrar ile uygulanan testlerde de çoğu zaman doğru sonuçlar çıkmakta olup en garanti ve kesin sonucu veren tarafından değerlendirilmesi çok daha doğru olmaktadır.

Aşılama Sonrasında Doktor Takip Süreci

Aşılama sonrasında 12-15 günlük zaman dilimlerini de atlatarak gerekli kan tahlillerini yaptıran çiftler sonuçlarında eğer pozitifi görüyorlar ise o zaman doktora başvuru yapma zamanları gelmiş bulunmaktadır. Tutunan sperm ve embriyonun oluşturduğu kese bebek ile ilgili ilk görünen net sonuçtur. Bundan sonraki süreçte anne adayının önünde bebeğin oluşumu, kesenin anne rahmine tutunması, 6. Haftadan sonra bebeğin kalp atışlarının duyulması gibi anne adayını bekleyen heyecanlı ve takip edilmesi gereken günler vardır.

 

Aşılama İle Hamile Kalanların Önemli Takip Zamanları Nelerdir?

  • Kan tahlili verilmesi ve gebeliğin kesinleşmesi
  • Kese muayenesi
  • Haftadan sonra bebeğin kalp atışlarının duyulması
  • Haftada tek gebeliklerde ikili test takibi
  • 18-24. Hafta arasında detaylı ultrason
  • 20-25 hafta arasında şeker yüklemesi (doktor istek ve takibine göre)
  • Haftaya kadar aylık rutin kontroller
  • Haftaya kadar haftalık kontroller ve nts kontrolleri

Aşılama ile hamile kalan kişilerin doktor süreçlerinin kendiliğinden hamile kalan kişilerden aslında hiçbir farkı bulunmamaktadır. Sadece onların süreçleri daha zorlu gerçekleştiği için kendilerini ve bebeklerini biraz daha fazla koruma altına alma olasılık ve ihtimalleri yüksektir. Bebeğin rahimde daha iyi tutunması ve düşük olayı gerçekleşmemesi için aşılama yapan doktorunuz tarafından ekstra önerilen iğne ve ilaç tedavileri olabilir. Hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam edip, bebeğin sağlıklı bir şekilde kucağa alınabilmesi için kontrollerin, eğer varsa uygulanan ve önerilen ilaç tedavilerinin kesinlikle atlanmaması ve düzenli takip edilmesi gerekmektedir. Sürece zorlu başlanmış olması, hamilelik sürecinin de zorlu geçeceği anlamına gelmemektedir. Çiftlerin hamilelik haberinden sonra bunu kesinlikle göz ardı etmemeleri ve kendi psikolojileri ve bebeğin sağlıklı gelişimi için mutlaka rahat olmaları gerekmektedir.

Aşılama süreci hamile kalamayanlar için ilk uygulanan süreç olduğu için maliyeti ve uygulanma yöntemi olarak daha kolay ama gebe kalma şansı olarak oranı daha düşük bir süreçtir. Bu nedenle tedavi sürecinde doktorun verdiği talimat, takip ve ilaç süreçlerini birebir uygularken; kişilerin kendilerini uygulamanın en başından psikolojik olarak hazırlamaları da onların yararına olacaktır.

Aşılama da alınan pozitif sonuç sonrasında doktora başvuru yapan çiftlerin ilk muayeneleri her zaman en özel ve en güzel olanıdır. İlk etapta gördükleri sadece bir kese olsa da yaşadıkları mutluluk tarif edilemez ve paha biçilemez boyuttadır. Bundan sonraki süreçte bebeklerinin sağlıklı gelişimini takip edip gerekli hazırlık ve ihtiyaçların belirlenmesi sürecine geçmelerinde hiçbir engel ve aksilik bulunmamaktadır. Önlerinde keyifle geçirecekleri upuzun bir 9 ay 10 gün yada günümüz deyimiyle 40 ile 42 hafta arasında bir süre bulunmaktadır. Bu süreçte psikolojik olarak rahat olmalı, bebeğin gelişimi için doktorun söylediklerine harfiyen uymalı; ilaç, tetkik, tahlil gibi rutin kontrol atlanmamalı ve aşılama sürecinde yaşanan zorluklar göz önüne alınarak hamilelik sürecine gereken özen mutlaka gösterilmelidir.