Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bir kısmı belli sebeplerden dolayı doğal yolla bebek sahibi olamayıp, tüp bebek ya da aşılama yöntemi gibi tıbbı müdahalelere başvurmaktadırlar.  Özellikle kısırlık sorunu yaşayan. 35 yaş altı çiftlerin bir yıl, 35 yaş altı çiftlerin ise yaklaşık 6 ay boyunca düzenli olarak ve korumasız bir şekilde ilişkiye girmelidirler.  Herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan ya da hamileliğe engel herhangi bir engel durumu olmayan çiftlerin birçoğu ilk aylarda hamile kalmayabilirler. Bu ve buna benzer durumlarda doğal yolla gebelik elde edemeyen çiftler doktora giderek,  sorunu neden ve kimden kaynakladığı gerekli test ve tetkiklerden öğrenirler.  Bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan kısırlık tedavisinde en çok tercih edilen en kolay yöntemlerden birisi de aşılama yöntemidir.

Aşılama yönteminde erkeğin sperm sayısı ve kalitesi ile kadının yumurtasının değerlerine bakılır ve uygun değerler olması durumunda aşılama yapılır.   Kadının gebe kalma şansını %20 kadar arttıran aşılama yöntemi erkeğin spermi yada menisini kadının vajina ya da rahimine bırakılması işlemidir.  Aşılama tedavisini ilk uygulanmaya başlandığı zaman erkeğin spermi kadını vajina kanalına bırakılırken,  günümüzün tedavisinde ise meninin içerisinde çeşitli teknikler ile ayrılan spermler direk olarak kadının rahmine bırakılmaktadır. Bu da kadını gebe kalma şansını biraz daha yükseltmektedir.

 Aşılama Yönteminden Kimler Yararlanabilir

1.Aşılama tedavisi i en az 1 yıl doğal yolla gebe kalamayan çiftler uygulayabilir.

2.Kadını doğal yolla hamişle kalma şansını olmadığı muayene test ve tetkiklerden tespit edilmişse aşılama yöntemi uygulanabilir.

3.Erkeğin sperm sayısı ve kalitesi ve rezervi yeterli değilse,

4.Kadının yumurta üretimi ve rezervinin yetersiz olduğu durumlarda

  1. Kadının ve erkeğin üreme sistemindeki hücrelerini yetersizliği sonucunda sorun uygun tedavi yöntemi ile tedavi edilerek, hemen ardından aşılama yöntemi yapılarak, bebek sahibi olmaları sağlanır.

Aşılama Yöntemi Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çiftlerin doğal yolla hamile kalma şansı olmadığı gerekli test ve tetkiklerden sonra tespit edildikten sonra aşılama tedavisi uygun görülür. Aşılama yönteminde spermi alınacak erkeğin yaklaşık son 3-4 gün içinde herhangi içki, ilca ya da uyuşturucu gibi zararlı maddelerin almaması gerekir.   Çünkü bu maddeleri erkeğin sperm kalitesini olgunluk seviyesini ve sağlığını etkileyeceği gibi bazı enfeksiyonlara da neden olabilmektedir.  Bunu dışında erkeğin spermi direkt kadını yumurtası bırakılacağından dolayı yine son 3 gün içinde kadını vajinasına da losyon ya da krem gibi ürünlerin kullanması gerekir.  Eğer kadını vajinasında herhangi bir yangı durumu varsa,  aşılama öncesinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

 Aşılma Yöntemi Ne Kadar Sürer

Kısırlık tedavisinde kullanılan aşılama yöntemi çiftlerin sosyal yaşantısını etkileyecek düzeyde değildir.  Erkek aşılama yapılacak sağlık merkezine giderek sperm verir ve tıbbı işlemlerden geçirilerek kadını rahmine bırakılır.  Aşılama işlemi bittikten sonra yaklaşık kadın yarım sat dinlenerek sosyal hayatına ve günlük işine devam edebilir.