Aşılama tedavisi doğal yollarla gebelik elde edilemediği takdirde yardımcı üreme yöntemlerinden biri olarak tanımlanır. Çifte gerekli tetkikler yapıldıktan sonra anne adayının uygun döneminde sperm örneği alınarak enjekte edilir. Aşılama yönteminde başarı elde edebilmek için kadında tüplerin açık ve sağlıklı olması ve erkekte de sperm sayısı ve hareketliliğinin olması gerekli şartlardır. Eğer sayı ve hareketlilik azsa döllenme kapasitesi de düşecek dolayısı ile aşılama denemesi başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Tedavide başarı oranı %15 ile 20 arasında olup; bu durum spermin özellikleri, kadın yaşı, tüplerin açıklılık durumuna bağlı olarak artar ya da azalır.

Aşılama tedavisi öncesinde çift üzerinde kuşkusuz ciddi bir stres yüklülüğü mevcuttur. Fakat bu stres ne kadar yüksek oranda olursa o kadar tedavi başarısı da etkilenecektir. Gebelik durumu hem fiziksel hem de psikolojik bir durum olduğundan özellikle anne adayının tedavi esnasındaki pozitif ya da negatif yaklaşımı tedaviyi etkileme özelliğini taşır. Anne adayından bu dönemde mümkün olduğunca az stres, pozitif tutum, kendini rahatlatma ve anneliğe hazır olmak fikri taşıması önerilir. Aşılama tedavisi hazırlık aşamasında anne ve baba adayının doktorlarına konu ile ilgili merak ettikleri her detayı sormaları önerilir. Yaşanılan endişeler hatta hatta korkular bile paylaşılmalıdır. Her türlü bilgiyi almakla gerekli tedavide var olabilecek riskler olsun gerek başarı oranları olsun bilinmesinde fayda vardır.

 

Aşılama Öncesinde Anne Adayına Yapılan Testler

Jinekolojik muayene ile kadında yumurtalıkların ve rahmin durumu incelenir. Sonrasında tüplerin açıklık ya da tıkanıklılık durumlarının tetkiki için rahim filmi istenir. Yumurtalıklarda sorun olup olmadığını anlamak için hormon testlerinden geçirilir.

Aşılama Öncesinde Baba Adayına Yapılan Testler

Erkeğe yapılan fiziki muayene sonrasında sperm sayısı ve hareketliliğini ölçebilmek için testler istenir. Yapılan hormon testlerinden sonra da tedavi aşamasına geçilir.

  • Aşılama tedavisi öncesinde kadın ve erkeğin ayrı ayrı uyması gereken kurallar vardır.
  • Aşılama tedavisi öncesi doktor tavsiyelerinden asla ödün verilmemelidir.
  • Aşılama tedavisi öncesinde anne ya da babaya yapılan testlerin eksiksiz olması önemli bir detaydır.
  • Aşılama tedavisinde başarı elde edebilmek için şartların uygulanması önemlidir.
  • Aşılama tedavisi ve stres doğru orantılıdır.

Aşılama öncesi dikkat edilmesi gereken durumlar başında kadın ve erkeğin tüm testlerden geçmiş olması gerekli olandır. Aşılamada kadında yumurtalıkların dışarıdan ilaçla uyarılması söz konusu olduğundan gerekli tahlillerin eksiksiz yapılması son derece önemlidir. Testlere göre doz belirlemesi yapılacaktır. Aşılama öncesindeki erkekten istenen 3 günlük cinsel perhiz önemli bir detaydır. Spermin kaliteli elde edilmesinde bu 3 gün önemlidir. Aşılama tedavisinde çiftlerin dikkat etmesi gereken konular çerçevesinde hem kadına hem erkeğe ayrı dikkat gerektiren durumlar vardır .Doktor tavsiyelerinin uyulması gereken özel bir dönemdir.

Aşılama yöntemi hijyen bir hastane ya da poliklinik ortamında konusunda uzman doktor ve ekipleri tarafından uygulanması gereken yöntemlerin başında gelir. Kadın için jinekolojik işlemler yapıldığından herhangi bir dokuya zarar vermemek adına son derece dikkatli bir özenli olunmalıdır. En fazla 4 kere uygulanan aşılama yöntemi sonrasında başarı elde edilmezse alternatif tedavi yöntemlerinden bir sonraki aşamaya geçilmelidir. Unutulmamalıdır ki aşılama yönteminde kadın yaşı son derece önemlidir. 40 yaş sonrasında alılan yönteminde başarı oranı düşüktür. Aşılama tedavisine karar verilmesi ile birlikte hayat akışında değişiklikler yapılması gereklidir. Bunların başında stresten uzak durma, dengeli beslenme, sigara ve alkolden uzak durma, bebek sahibi olmaya kendini hazır hissetme önemli dipnotlardır. Vücut ve kafa ne kadar rahatlatılırsa sonuç ta o kadar pozitif olacaktır.